19.04.2014, 11:00

Na dni voľna máte nárok aj po výpovedi

Končíte pracovný pomer a nestihli ste si vyčerpať dovolenku? Dajte si pozor na to, čo vám povie zamestnávateľ.

Dovolenku ti nepreplatím, odkázal majiteľ firmy čitateľovi, ktorý ukončil pracovný pomer dohodou. Podľa čitateľa HNporadne sa pri podpise dohodli, že mu ostáva ešte sedem dní voľna, ktoré mu firma vyplatí spolu s výplatou. A tak odišiel pracovať do zahraničia, v dobrej viere, že sa tak stane. No nestalo sa. Výplata na účet prišla, no žiadna preplatená dovolenka navyše. Zamestnávateľ oponuje tým, že čitateľ neskončil pomer s dvojmesačnou výpovednou dobou.

Pravidlá pre ukončenie pracovného pomeru definuje Zákonník práce. Buď to bude výpoveďou zo strany zamestnávateľa, výpoveďou zo strany zamestnanca či dohodou. V žiadnom prípade však zákon neobmedzuje vyplatenie časti dovolenky, ktorú si zamestnanec nestihol vyčerpať. Radí advokát Arpád Barczi:

  • Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
  • Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
  • Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
  • Dôvod alebo formu skončenia pracovného pomeru Zákonník práce neurčuje pri vyplatení náhrady mzdy za dovolenku. Teda ak je pracovný pomer ukončený dohodou, aj v tomto prípade platí nárok na náhradu mzdy, pokiaľ sú splnené ostatné podmienky vzniku nároku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.