StoryEditor

V daniach zo stavieb či pôdy bude menej byrokracie. Vďaka zjednoteným tlačivám

08.10.2014, 17:06
Daňové formuláre sa majú sprehľadniť a zjednodušiť. Ministerstvo financií sľubuje, že do praxe sa nasadia od januára.

Priznanie k dani z nehnuteľnosti sa má zjednodušiť a viac zjednotiť. Touto novinkou z dielne ministerstva financií sa zavedie vzor priznania k dani z nehnuteľnosti, k dani za psa, k dani za predajné automaty a nevýherné hracie prístroje.

„Od budúceho roka by mali byť tlačivá rovnaké tak pre fyzické, ako aj pre právnické osoby, čím sa výrazne zníži počet strán v priznaní. K tomuto priznaniu bude daňovník prikladať samostatne len prílohy prislúchajúce ku konkrétnemu predmetu dane, teda napríklad k dani zo stavieb, dani z pozemkov, dani za psa a iné," uvádza sa v informácii z rezortu financií.

Prílohy budú menej problematické

Naďalej zostáva v platnosti to, že si daňovník okrem svojich identifikačných údajov vyplní len základ dane – bez toho, aby si musel daň sám vypočítať. Výpočet dane bude už realizovať ten-ktorý daňový úrad. „Pre každú z daní uvedených v spoločnom priznaní je vypracovaný osobitný vzor prílohy. Daňovník priloží k priznaniu len tú časť príloh, ktorá bude pre neho aktuálna,“ píše sa v dôvodovej správe.

Menej administratívnej záťaže

Cieľom zmien je podľa ministerstva financií zjednotenie doterajšieho vzoru daňového priznania do jedného tlačiva. Tým sa má celé priznanie zjednodušiť a sprehľadniť. „Okrem zníženia administratívnej záťaže daňovníkov sa návrhom zároveň predpokladá zníženie finančných nákladov obcí na tlač priznaní,“ predpokladá ministerstvo.

Vzor priznania bude obsahovať už upresnený predmet dane zo stavieb, a to o stavby hromadných garáží umiestnené pod zemou a o chaty a stavby na individuálnu rekreáciu. To všetko v nadväznosti na schválenú novelu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Nový vzor priznania by sa mal prvýkrát použiť od 1. januára 2015.

01 - Modified: 2024-06-05 07:59:12 - Feat.: - Title: Dane a poplatky je možné uhradiť aj platobnou kartou, pripomenula FS 02 - Modified: 2024-05-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Máte v pláne zaobstarať si parcelu? Pri kúpe pozemku môžete siahnuť aj po dôležitom dokumente 03 - Modified: 2024-04-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Čo sa dalo využiť a opraviť, zostalo: Rekonštrukcia v Šali je dokonalá premena nudnej kocky na živý priestor 04 - Modified: 2024-04-29 09:44:48 - Feat.: - Title: Európske banky údajne minulý rok zaplatili Rusku na daniach vyše 800 miliónov eur, viac ako predtým 05 - Modified: 2024-04-26 10:47:52 - Feat.: - Title: Vláda zdvihne daň z príjmov, tvrdí SaS. Ficov kabinet má podľa nich zasiahnuť aj do druhého piliera
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
18. jún 2024 11:29