20.03.2015, 00:05

Penzisti, urobte z daňového priznania svoju výhodu

Ak ste ako dôchodca vlani zarobili menej než 1 901,67 eura, máte šancu, že vám štát prostredníctvom daňového priznania vráti daňový preplatok.

Ste na dôchodku a zvažujete, či stojí za to podať si daňové priznanie? Ak ste boli vlani v zamestnaní a zarobili ste si v ňom menej než 1 901,76 eura, tak určite áno. Ak si totiž takýto daňovník podá priznanie, jeho daň za rok 2014 je nulová. Preddavky na daň, ktoré mu z príjmov v priebehu roka 2014 strhol zamestnávateľ, mu daňová správa vyplatí späť.  

Priznanie podať nemusíte, keď:
– ste vlani zarobili menej než sumu 1 901,67 eura

Priznanie podať musíte, keď:
– ste vlani zarobili viac ako 1 901,67 eura (príjmy zo zamestnania, príjmy na dohodu, príjmy privyrobené v zahraničí).

Podanie priznania je pre vás výhodné, keď:
– ste síce nepresiahli príjem 1 901,67 eura, ale vďaka tomu, že vám z príjmov zo zamestnania zrážali preddavky na daň, vám vznikol preplatok, ktorý vám daňový úrad vráti, ak oň však požiadate v daňovom priznaní. V takom prípade podajte priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A. Preplatok však musí tvoriť aspoň sumu 5 eur, inak vám preplatok nevrátia.

Ako vám ovplyvní situáciu nezdaniteľná časť:
– keď ste ako penzista zarábali viac, než je zákonná suma 1 901,67 eura, musíte už zvyčajne platiť daň z celého príjmu, preto vám daňový úrad žiadne peniaze nevráti,
– penzistom sa nezdaniteľná časť základu dane znižuje o vyplatený dôchodok,
– kým ostatní ľudia neplatia daň z prvých 3 803,33 eura, ktoré zarobia, celoroční penzisti si od tejto sumy musia odpočítať minuloročný dôchodok.

Ktoré podmienky ešte platia:
– nezdaniteľná suma sa týka len príjmov zo závislej činnosti, príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, teda z aktívne vykonávanej práce,
netýka sa príjmov z prenajímania bytu, príjmov z nepeňažnej výhry alebo príjmov z predaja nehnuteľnosť, vtedy sa nezdaniteľná suma uplatniť nedá.

Aký formulár použijete pre daňové priznanie:
– je to tlačivo daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb typu A, ak ste pracovali na pracovnú zmluvu alebo na dohodu o vykonaní práce,
– v prípade iných druhov príjmo – z prenájmu či z predaja nehnuteľnosti – použijete tlačivo daňového priznania typu B.

Ak vypĺňate daňové priznanie typu A, vyvarujte sa najčastejších chýb

1. Použite aktuálne tlačivo – pre zdaňovacie obdobie 2014 je platné tlačivo DPFOAv14_2 MF/18543/2014-721.

2. Správne vyplňte druh priznania – ak ho podávate prvýkrát, označte krížikom daňové priznanie. Ak zistíte chybu do lehoty na podanie priznania (do 31. 3. 2015), označte krížikom kolónku Opravné daňové priznanie.

3. Korektne uveďte kontakty – uveďte aj telefónne číslo či email, ak daniarom vzniknú otázky, nebudú mať problém sa s vami skontaktovať a vyriešiť prípadné chyby v priznaní.

4. Správne si odpočítajte všetky odpočítateľné položky a v prípade daňového bonusu na dieťa vypíšte aj rodné číslo – ak si ho uplatňuje sám daňovník, je potrebné priložiť aj rodné listy detí a ak sú po povinnej školskej dochádzke, tak aj potvrdenie o návšteve školy, prípadne potvrdenie z úradu práce o poskytovaní rodičovského príspevku.

5. Takzvané 2 % – správne vyplňte všetky údaje o prijímateľovi, nezabudnite podpísať stranu 5 daňového priznania. Ak nedarujete tzv. 2 % daň, treba zaškrtnúť krížik.

6. Ak ste zamestnaný v zahraničí – treba zahrnúť príjmy do daňového priznania a vyrovnať daň podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

7. Vypíšte rodné číslo – na všetkých stranách v hornej časti.

8. Vyplňte počet príloh – priložte aj potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od všetkých zamestnávateľov, podpíšte stranu 6.

9. Nezabudnite na daňový preplatok – ak vám vznikne, vypíšte XI. oddiel, uveďte správne bankové spojenie vo formáte IBAN, nezabudnite podpísať stranu 6.


Čo dnes nájdete v prílohe Poradca

- aké bývajú najčastejšie chyby pri vypĺňaní tlačiva daňového priznania fyzických osôb typu A

- údaje, kedy musí podať penzista daňové priznanie a kedy nemusí

- za akých okolností je výhodné penzistovi podať priznanie, hoci by ho podať nemusel

 

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v piatok 20. marca) cez SMS na váš mail tu.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.