23.07.2014, 00:00

Deti sú na slnko citlivejšie. Chráňte ich pokožku

Ak sa chystáte s rodinou na dovolenku, mali by ste myslieť aj na ochranu pred spálením na slnku. Starostlivosť si zaslúžia najmä vaše deti.

Najmä vašich potomkov treba ochraňovať kvalitnými prípravkami na opaľovanie. Pokožka detí je podľa detskej lekárky Moniky Antošovej citlivejšia na slnečné žiarenie oveľa viac ako pokožka dospelých. Dôvodom je, že je tenšia a obsahuje menej pigmentu. Skôr dochádza tiež k prehriatiu. „Detská pokožka, hlavne u malých detí, má menej vyvinuté a menej funkčné potné žľazy, čím je znížená možnosť ochladzovania sa potením,“ objasňuje nám. 

 

Rozhoduje aj citlivosť kože

Podľa Michala Kárycha z Českej asociácie zdravotného opaľovania platí, že čím citlivejšia a svetlejšia koža, tým hrozí vyššie riziko spálenia. Na druhej strane svetlá koža vytvára rýchlejšie vitamín D a pre jeho načerpanie stačí kratší čas pobytu na slnku. „Všeobecne platí, že dĺžku času vystavovania kože slnečnému žiarenie je potrebné vždy prispôsobiť typu kože a stupňom opálenia, aby ste sa vyhli spáleniu. Vždy kožu  vystavovať UV žiareniu len na taký čas, počas ktorého je schopná sa chrániť sama.“  

Ako vyberať opaľovacie krémy

Deti do jedného roka by ste nemali vystavovať priamemu slnku vôbec. „Batoľatá a staršie deti chráňte pred slnkom hlavne počas rizikových hodín od 11. do 15. hodiny.  Aj mimo tohto času je potrebné deti chrániť ochranným krémom,“ radí detská lekárka. Pre deti do jedného roka sú bezpečné krémy s fyzikálnym filtrom, ktoré nevyvolávajú alergické reakcie. Staršie deti môžu používať aj krémy s chemickým filtrom. Pre malé detí je vhodný krém s ochranným faktorom 30, pre veľmi bledú a citlivú pokožku aj s faktorom  50.

Pozor na ďalšie riziká

Jedným z rizík, ktoré hrozia deťom pri teplom počasí, je výskyt úpalu. „Pozorujeme ho u detí, ktoré v horúčavách nemajú prikrytú hlavu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou,“ spresňuje Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva. Rodičia by mali na to myslieť a kontrolovať, aby deti počas horúcich dní nosili ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom. 

Hlavné pravidlá, ktorých sa treba držať, ak ste s malými deťmi pri mori:
– Nevystavujte dieťa slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou.
–  Aj mimo tohto času treba chrániť oči slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom a hlavu ľahkou prikrývkou. 
– Dojčatá by sa nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu vôbec.
– Ak sa chystáte k moru, je potrebné pokožku dieťaťa pripraviť na intenzívne slnečné lúče postupným opaľovaním.
– Najprv ho vystaviť slnku na niekoľko minút medzi 9. a 10. hodinou, alebo po 17. hodine.
– Pozor na pobyt deti v bazéne. Vodná hladina odráža slnečné lúče, preto k spáleniu pokožky môže dôjsť skôr. 
– Deti do troch rokov by mali mať v bazéne pokrytú čo najväčšiu plochu tela. Aj tu však platí – vyhýbať sa pobytu počas obeda napriek oblečeniu 
– Nezabúdajte chrániť kožu aj vo vysokohorskom prostredí.
– Bez ohľadu na pobyt vo vode je potrebné dieťa natierať ochranným krémom v dostatočnej vrstve každé dve hodiny 
– Dôležitý je dostatočný príjem tekutín. 
– Nezabúdajte na balzam na pery s UV filtrom. 


Prečítajte si aj ďalšie články dnes v prílohe Poradca:

Chráňte si vlastnú kožu. Rozhovor s Ivetou Hasovou z medicínsko-kozmetického centra Mediskin

Drahá kozmetika z lekárne nie je istota

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.