02.02.2016, 00:00

Po novom dostanete firmu do krízy ľahšie

Lex Váhostav už úraduje. Do života podnikateľov zavádza novinky.

Sme stredne veľká slovenská spoločnosť so zahraničným vlastníkom fungujúca prevažne ako servisná organizácia pre materskú firmu a jej dcérske spoločnosti. Naša účtovná firma nám povedala, že by sme si mali spraviť test, či nie sme spoločnosťou v kríze, a prijať prípadné opatrenia na predchádzanie takému stavu? Čo to presne znamená?

Novela Obchodného zákonníka známa aj pod označením Lex Váhostav postupne zavádza pre firmy viaceré novinky. Z tých plynú podnikateľom už od minulého roka rôzne povinnosti či obmedzenia. Najväčší balík zmien sa však stal účinným od nového roka.

Spoločnosť v kríze

Podľa advokáta Tomáša Zahradníka sa významná zmena týka zavedenia obmedzení pre „spoločnosti v kríze“. „Obchodný zákonník ju definuje ako firmu, ktorá je v úpadku alebo ktorej úpadok hrozí. Tá je v úpadku, ak je predlžená, teda ak má viac ako jedného veriteľa a jej záväzky prevyšujú hodnotu jej majetku, alebo ak je

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.