24.03.2014, 10:00

"Staré" dividendy môžu byť problémom. Pozrite sa, ako na ne

Ľubica Dumitrescu, riaditeľka na oddelení daní, spoločnosť Deloitte, v rozhovore aj o tom, kedy možno vyňať dividendy zo zdanenia.

V zdaňovaní dividend sa zmeny dotkli najmä tzv. starých dividend, teda pochádzajúcich spred roka 2004, no vyplatených až v roku 2013. V čom je zložitosť daňových otázok v súvislosti s dividendami?   

V prvom rade – všeobecné povedomie je, že dividendy sa nezdaňujú. To však nie je pravda. Nezdaňujú sa dividendy, ktoré pochádzajú zo zisku roka 2004 a z neskorších období. Ak však spoločnosti distribuujú dividendy súvisiace so ziskom pred rokom 2004, tie sa zdaňujú. V druhom rade – legislatíva v súvislosti s dividendami sa už niekoľkokrát novelizovala a nie je ľahké sa v nej orientovať.

Ktoré novinky v zákone o dani z príjmov si treba okolo dividend najviac všímať?

Okrem znenia paragrafov týkajúcich sa konkrétneho príjmu si treba dať pozor na paragrafy v šiestej časti zákona, teda na tie, ktoré riešia spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia. Obzvlášť k dividendám spred roka 2004, vyplateným v roku 2013, existuje paragraf 51d, ktorý stanovuje samostatný základ dane so samostatnou sadzbou 15 percent. Na to nadväzuje aj samostatná príloha 2, strana 13, k daňovému priznaniu typ B. Práve tu sa uvádzajú dividendy spred roka 2004 vyplatené v roku 2013.

Aké riadky sú tam konkrétne?

V prílohe je 16 samostatných riadkov, treba si ich naozaj prečítať, vrátane poučenia k tlačivu, správne vyplniť a vypočítať daň. Uvádzajú sa tu dividendy zo zahraničia, keďže slovenské spoločnosti – vyplácajúce dividendy spred roka 2004 v roku 2013 – boli povinné daň zraziť, tá je týmto už vysporiadaná.

Spomenuli ste tam dividendy zo zahraničia – ako treba pri nich postupovať?

Daňovníkov dostávajúcich dividendy zo zahraničia je veľa, pričom na výpise či inom dokumente si všimnú, že im v zahraničí zrazili daň. Logicky sa pýtajú, ako sa dá vrátiť späť. Môže však ísť o zrážkovú daň na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, keď je právo na zdanenie čiastočne priznané krajine, z ktorej sa dividendy vyplácajú, napriek tomu, že daňovník je slovenský občan. S tým sa nedá robiť nič, nedá sa započítať v slovenskom daňovom priznaní, keďže v ňom dividendy nie sú uvedené, ani zdaňované.

Platí aj pri zahraničných podieloch výnimka, že tie spred roka 2004 treba zdaniť?

Áno. Tieto v slovenskom priznaní uvedené sú. Zrazenú daň možno započítať, prípadne dividendy vyňať zo zdanenia, podľa toho, o akej metóde zamedzenia dvojitého zdanenia hovorí zmluva medzi Slovenskom a tou-ktorou krajinou. Môže sa stať, že vyplácajúca spoločnosť v zahraničí zrazí daň podľa domácej legislatívy a nepoužije zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia – takto zrazená daň sa nedá započítať v slovenskom priznaní, ani ak ide o dividendy spred roka 2003, teda tie, ktoré sú v priznaní uvedené. Takúto daň si treba pýtať naspäť v tej krajine, kde bola zrazená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.