07.04.2015, 10:17

Ako zaúčtovať školenie? Najskôr zistite, či si ho môžete dať do výdavkov

Boli ste počas roka na školení alebo ste naň poslali zamestnanca? Pozrite sa, ako školenie zaúčtovať tak, aby ste sa vyhli daňovej kontrole.

Či už ste sa školenia zúčastnili vy ako podnikateľ, alebo ste naň poslali niektorého z vašich zamestnancov, v prvom rade je potrebné zistiť, či náklady na odborné vzdelávanie možno dať do daňových výdavkov. To záleží od toho, aká je vaša podnikateľská činnosť a či bolo školenie potrebné pre ďalšie dosahovanie príjmov, teda úzko súvisí s činnosťou vo vašej firme.

Vo všeobecnosti sa podľa odborníkov školenie môže považovať za daňový výdavok, no len vtedy, ak viete preukázať súvislosť s podnikaním. Každý výdavok na podnikanie sa totiž posudzuje individuálne a na hlavný zreteľ treba brať na využívanie kvalifikácie pri podnikaní.

Kedy možno dať školenie do výdavkov firmy
Ak zamestnanec alebo podnikateľ toto školenie potrebuje na to, aby mohol pracovať alebo podnikať aj naďalej. Napríklad kurz angličtiny možno dať do výdavkov, ak je angličtina pre zamestnanca (podnikateľa) potrebná, lebo sa stretáva so zahraničnými klientami.

Kedy nie je možné dať školenie do výdavkov firmy
Ak školenie vôbec nesúvisí s prácou, ktorú zamestnanec alebo podnikateľ robí, napríklad ak si remeselník – stolár urobí počas roka odborné školenie, ako účtovať. Do výdavkov by takéto školenie mohlo ísť len vtedy, ak by si remeselník vedel obhájiť, že takéto školenie naozaj potrebuje k svojej práci.


Ako zaúčtovať školenie
Firma dostane faktúru za školenie svojich zamestnancov, ktorú zaúčtuje v podvojnom účtovníctve nasledovne:

Prijatá faktúra za školenie v hodnote 200 eur (bez DPH):

200 eur = 518/321*

*Účet 518 (Ostatné služby) je účet nákladový, účet 321 (Dodávatelia) je účet pasív

Ak by bola firma platiteľom dane z pridanej hodnoty a platiteľom je aj firma, ktorá faktúru vystavila, faktúra sa zaúčtuje nasledovne:

Prijatá faktúra za školenie v hodnote 200 eur + DPH 38 eur (19 %):

200 eur = 518/321

38 eur (DPH) = 343/321**

**Na ťarchu účtu 343 (Daň z pridanej hodnoty) sa účtuje nárok na odpočítanie DPH, v prospech účtu sa účtuje daňová povinnosť podnikateľa (firmy).

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.