07.11.2013, 00:05

Dostal som účet za exekúciu. Trovy platím ako prvé

Exekútor mi siahol na osobný účet v banke, ktorý mám založený ako živnostník," tvrdí Jano Švadroň z Trnavy.

Od novembra sa navyše novelizoval Exekučného poriadku, a exekútorom pribudli nové povinnosti, ktoré pocíti aj Jano na vlastnej koži.

Novinky od novembra

Zákon ukladá exekútorovi povinnosť ukladať financie prijaté z exekúcie od Jána na osobitný bankový účet. Nemôže si teda ponechať pre vlastnú potrebu a disponovať s nimi určitý čas. Navyše, peniaze musí poukázať oprávnenému (tomu, kto dal návrh na exekúciu), bezodkladne, najneskôr do 14 dní od ich prijatia. V prípade vzájomnej dohody nemôže táto lehota presiahnuť 90 dní. Z vymožených dlhov si môže exekútor započítať na svoje trovy maximálne 24 percent. Po starom sa Ján nedozvedel, ak exekútor už dlh vymohol, nikto mu nevydával žiadne potvrdenie. Po novom mu na požiadanie exekútor zašle bezplatne jedenkrát ročne vyúčtovanie exekúcie, teda že splatil svoje záväzky alebo ich časť.

Námietky podajte do 14 dní

Navyše, ak raz exekútor exekúciu úplne ukončí, po zaplatení celej dlžnej sumy navýšenej o trovy exekúcie, musí mu poslať konečné vyúčtovanie exekučného konania. Ján by mohol využiť aj lehotu na podanie námietok proti trovám exekúcie z pôvodných troch dní na 14 dní. Ján má o problém navyše, keďže podniká ako živnostník. Pri dlhoch ručí totiž celým svojim majetkom. Jeho záväzky nezaniknú ani po jeho prípadnom úmrtí, prechádzajú na dedičov. Aby sa vyhol prípadným problémom, je vhodné požiadať súd, aby zrušil bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Inak povedané, treba celý majetok vrátane nehnuteľnosti by mohol previesť do výlučného vlastníctva manželky, ako alebo si zmeniť spoluvlastnícky podiel. Prípadná exekúcia už na neho nedosiahne. Pokiaľ by mal navyše Ján založený účet ako firma, teda eseročka, tento účet by mu banka zablokovať nemohla.


V tomto poradí vám po novom exekútor môže zrážať dlh:

1. trovy exekútora - najviac vo výške 24 % z plnenia

2. istina pohľadávky

3. príslušenstvo pohľadávky

4. trovy oprávneného (tomu, kto dal návrh na exekúciu)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.