12.03.2014, 19:30

Pri kúpe bytu si dajte skontrolovať zmluvy

Odstúpiť od kúpnej zmluvy môžete prakticky kedykoľvek. Musíte mať však na to právne dôvody.

Ak sa chystáte nehnuteľnosť darovať, predávať alebo kupovať – vždy platí jedno zlaté pravidlo: obe strany, ktoré zmluvu podpisujú,

by si mali poriadne prečítať všetky dokumenty. To je najlepšia cesta, ako predísť neskorším problémom, sporom a nedorozumeniam. „Najčastejšie chyby, ktoré zabránia vkladu do katastra, sú formálne,“ potvrdzuje aj advokát Martin Šenkovič.

Právnika neobchádzajte 

Problémom sa podľa neho dá najlepšie predísť najmä dobre pripravenými zmluvami, ktoré zabezpečí advokát alebo notár. Ten zmluvy skontroluje, či majú všetky potrebné náležitosti, a následne ju autorizuje. Teda overí totožnosť jej účastníkov a to, či vôbec je v súlade so zákonom. Ako tvrdí Šenkovič, autorizáciou akejkoľvek kúpnej zmluvy sa uľahčí práca katastru, no v neposlednom rade aj kupujúcemu či predávajúcemu.

Ak sa totiž stane, že zmluva je formálne nedokonalá, kataster je nútený konanie o povolení vkladu prerušiť a vyzvať účastníkov, aby odstránili nedostatky. „Až potom môže rozhodnúť o povolení vkladu,“ dodáva právnik. Pokiaľ je však zmluva správna, okresný súd rozhodne o návrhu na povolenie vkladu do dvadsiatich dní, pričom podpis prevodcu nemusí byť osvedčený...

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.