StoryEditor

Kupujete byt? Dajte pozor na „preúverovanosť“

19.04.2015, 15:00
Autor:
macmac
Aj povolené prečerpanie môže byť problém. A je jedno, či ho využívate.

Nedodajú banke kompletnú dokumentáciu k úveru, chýba im dostatočný príjem alebo majú negatívny záznam v úverovom registri. Aj toto sú jedny z najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú žiadatelia o hypotéku. Problémom je i to, že sa často stáva, že zabudnú na svoje staršie úvery či ručiteľské záväzky. „Ak má klient viacero starších úverov, ďalší úver mu z jeho príjmu nemusí vyjsť. V takýchto prípadoch môže byť riešením si spolu s financovaním nehnuteľnosti jedným úverom prefinancovať aj existujúce dlhy,“ hovorí pre HN Renáta Holecová, hypotekárna špecialistka VÚB banky.

Snímka: ilustračná, archív

Ak ste neplatili, máte problém

Negatívna platobná disciplína klienta pri splácaní doteraz existujúcich záväzkov je tiež dôvodom odmietnutia. Takisto aj nevyhovujúce zabezpečenie úveru. Okrem toho prax podľa odborníkov ukazuje, že niekedy záujemcovia žiadajú o úver nad svoje možnosti. „Klienti si neuvedomujú, že ak aj už splácajú hoci len nízke úvery z nebankových inštitúcií napríklad na spotrebný elektronický tovar, aj tieto splátky úverov im zvyšujú súčasnú úverovú angažovanosť,“ hovorí Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. „Ak sa pri kontrole platobnej disciplíny klienta stretneme s opakovaným meškaním splátok, znižuje to pravdepodobnosť získania ďalšieho úveru,“ vysvetľuje ďalej s tým, že je potrebné si uvedomiť, že aj čerpanie kreditnej karty alebo povoleného prečerpania sa započítava do úverovej angažovanosti klienta. Čím viac úverových produktov klient spláca, tým väčšiu má úverovú angažovanosť a o to menej mu zostáva na splácanie ďalšieho dlhu.

Banka vašu bonitu posúdi

V žiadosti klient uvedie súhlas s overením údajov v Sociálnej poisťovni, pri niektorých typoch príjmov je však potrebné predložiť aj dodatočné doklady. „Banka potom posúdi bonitu klienta a predloženého zabezpečenia. K schváleniu úveru je tiež potrebné predložiť doklady k nehnuteľnosti, ktorou bude úver zabezpečený,“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

01 - Modified: 2007-05-13 11:26:12 - Feat.: 0 - Title: Radičová: Novela vysokoškolského zákona bude diskriminovať externých študentov
01 - Modified: 2023-03-23 12:40:30 - Feat.: - Title: Britská centrálna banka napriek vysokej inflácii zvýšila základný úrok o štvrť bodu na 4,25 percenta 02 - Modified: 2023-03-17 10:51:57 - Feat.: - Title: Goldman Sachs a britské banky čakajú slabšie zvýšenie sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky 03 - Modified: 2023-03-17 08:38:53 - Feat.: - Title: V USA hrozil ďalší bankrot, banke First Republic pomohli americké veľkobanky 04 - Modified: 2023-03-16 14:35:15 - Feat.: - Title: Cetelem môže na Slovensku skončiť. Najväčšia francúzska banka zvažuje odchod z viacerých trhov 05 - Modified: 2023-03-16 11:32:01 - Feat.: - Title: Švajčiarska vláda bude rokovať o banke Credit Suisse. Akcie sa prepadli na rekordné dno
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
25. marec 2023 06:10