26.01.2016, 00:00

Rodinné spory vyrieši aj hlasovanie

Pri nezhodách o podieloch má prednosť dohoda.

Traja súrodenci sme zdedili polyfunkčný dom na námestí v Nitre. Každý z nás má spoluvlastnícky podiel vo veľkosti 1/3. Jednotlivé byty a nebytové priestory v dome sa prenajímajú. Nehnuteľnosť spravuje a o všetkom rozhoduje moja sestra. Zisk z prenájmu nám vypláca raz za rok. Už dlhšie máme však s bratom podozrenie, že nás klame a necháva si peniaze. Ako môžeme postupovať v tomto prípade?

Advokátka Barbora Lániková pre HN hovorí, že v praxi sa často viacero vlastníkov jednej nehnuteľnosti dostáva do problémov, a to najčastejšie medzi sebou. „Spoluvlastníci majú často odlišné názory a nevedia sa dohodnúť na spôsobe nakladania so spoločnou vecou a jej využití,“ hovorí Lániková.

„Podľa zákona podiel vyjadruje mieru, akou sa podieľa spoluvlastník na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci,“ vysvetľuje Lániková.

Keďže

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.