Pôda, farmárReuters
StoryEditor

30 rád, ako si ochrániť pozemok. Pred podvodníkmi

05.09.2016, 00:01
Autor:
run, turrun, tur
Špekulanti nespia. Môžu vás obrať o majetok a ani o tom nemusíte vedieť. Viac v pondelkových Hospodárskych novinách.

Máte síce list vlastníctva, ale čo ak podvodníci sfalšujú doklady a nehnuteľnosť prevedú na inú osobu? Sledujte preto na katastri prípadné „pohyby“ svojho majetku. Tu je návod, ako na to.   
Tridsať rád si prečítajte v prílohe Podnikanie, v pondelok v HN. 

Kroky pri obrane voči špekulantom

a) Ak zistíte, že sa "hýbalo" s vaším vlastníctvom, urýchlene choďte na kataster okresného úradu. Tam zistíte, na základe čoho vyznačili zmenu vo vašom liste vlastníctva. Či bola na kataster podaná nejaká (fiktívna) kúpna alebo darovacia zmluva, prípadne čo iné mohlo bez vášho vedomia zmeniť situáciu okolo vášho majetku.   
b) Vyžiadajte si kópiu takejto zmluvy (podania). Preverte na nej pravosť podpisu, či neboli zneužité vaše osobné údaje.
c) V prípade nezrovnalostí podajte trestné oznámenie.
d) Je vhodné nájsť si advokáta a podať žalobu na určenie neplatnosti zmluvy. Požiadajte súd o predbežné opatrene – zákaz nakladania s vaším majetkom.   
e) Všetky dokumenty z polície a súdu čo najrýchlejšie doručte katastru. Máte na to 15 až 30 dní.
f) Kataster na základe predložených dokladov v liste vlastníctva vyznačí, že prebieha súdne konanie, čím váš majetok ochráni. Preruší konanie a vklad nepovolí.
g) V prípade, že z nejakých dôvodov nestihnete poskytnúť katastru potrebné doklady, dajte mu aspoň kópiu svojej výpovede pred políciou.
h) Ak by ste termíny na odovzdanie dokladov nestihli a kataster by nehnuteľnosť prepísal (na podvodníka), o svoj majetok sa môžete súdiť.
ch) Ak súd určí, že zmluva o prevode majetku je neplatná, kataster vám vlastníctvo nehnuteľnosti vráti.  
i) V prípade, že zistíte vo svojom majetku nežiaduce zmeny, nestačí ísť na kataster a oznámiť to bez dokladov z polície a prípadne súdu. Katastru to nebude stačiť a konanie vo váš neprospech nepreruší.

Zmeny si preverte
Ak vlastníte nehnuteľnosť, kedykoľvek si môžete o nej cez internet overiť, či nenastávajú okolo nej nepredvídané „pohyby“. V momente, ak by niekto „siahol“ na vašu parcelu, odhalíte to na katastrálnom portáli. Takéto overovanie je dôležité vtedy, ak by ste mali pochybnosti, či vás niekto nechce obrať o váš pozemok. V centrálnom informačnom systéme štátneho katastra nehnuteľností sa denne aktualizujú údaje o všetkých zmenách súvisiacich s vlastníckymi vzťahmi k pozemkom či stavbám.

„Zachytenie“ podvodu
Všetky zmeny v katastri nehnuteľností z daného dňa sa objavia v elektronickom informačnom systéme už večer okolo 20. hodiny. Na zúradovanie prípadného prepisu majetku je potrebných 15 až 60 dní. Toľko dní tiež máte na to, aby ste spozorovali prípadný podozrivý úkon pri svojom pozemku. Informačný systém katastra nehnuteľností je verejný a bezplatný.

01 - Modified: 2023-02-02 13:11:18 - Feat.: - Title: Hrozí krádež auta aj vám? Väčšina moderných áut v primitívnom teste úplne pohorela 02 - Modified: 2023-01-28 09:07:08 - Feat.: - Title: Kataster má o vklade rozhodnúť do 30 dní, väčšina katastrálnych odborov to stíha. Úrad veľa možností nemá 03 - Modified: 2023-01-24 22:01:34 - Feat.: - Title: Ako treba postupovať pri darovaní majetku? Vyhnite sa týmto nástrahám a chybám 04 - Modified: 2023-01-14 20:42:39 - Feat.: - Title: „Preklepávate“ si majetky susedov či známych ľudí na online katastri? Po novom to bude ťažšie 05 - Modified: 2023-01-09 09:44:56 - Feat.: - Title: Chcete prepísať nehnuteľnosť? Toto sú najdôležitejšie veci, na ktoré nesmiete zabudnúť
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. február 2023 18:16