12.10.2016, 00:00

Ako má vyzerať nájomná zmluva

Do zmlúv sa odporúča uviesť výšku depozitu, z ktorého sa budú platiť nedoplatky na nájomnom, prípadne iné škody. Treba si však výslovne stanoviť aj podmienky jeho použitia.

Ako má vyzerať nájomná zmluva
Zdroj: freeimages.com

1. Označenie zmluvných strán
Zmluvnými stranami nájomnej zmluvy sú prenajímateľ a nájomca. Prenajímateľom býva v praxi spravidla vlastník veci, ale nemusí to tak byť vždy. Môže ním byť aj iná osoba, ktorá má k veci právo oprávňujúce ju na prenechanie veci do užívania – napríklad oprávnený z vecného bremena. Prenajímateľ, ako aj nájomca môžu byť tak fyzické osoby (podnikatelia aj nepodnikatelia), ako aj právnické osoby. Označenie zmluvných strán musí byť jednoznačné a presné, odporúča sa uviesť meno, priezvisko, rodné priezvisko, rodné číslo alebo dátum a miesto narodenia, trvalý pobyt, osobný stav, prípadne aj štátnu príslušnosť. V tejto časti zmluvy možno taktiež uviesť číslo bankového účtu prenajímateľa či nájomcu, ak má naň napríklad uhrádzané nájomné.

2. Predmet nájmu
Jednoznačné vymedzenie predmetu nájmu je dôležité preto, že povinnosťou nájomcu je po skončení nájomného vzťahu prenajatú vec vrátiť prenajímateľovi.


Predmet nájmu je potrebné konkretizovať tak, aby nemohlo dôjsť k jeho zámene. V prípade hnuteľných vecí, napríklad automobilu, sa odporúča uviesť minimálne značku automobilu, VIN číslo, dátum výroby, farbu karosérie, v p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.