Ak sa Neil Gorsuch dostane na americký Najvyšší súd, môže sa postarať o zvrat v prípade Roe vs. Wade.Reuters
StoryEditor

Roe verzus Wade zmenil ženský svet v Amerike

20.02.2017, 23:00
Autor:
HNHN
Už viac ako 40 rokov môžu americké ženy beztrestne absolvovať umelé prerušenie tehotenstva. Známy precedens Roe vs. Wade povolil interrupcie v celých Spojených štátoch. Jeho hlavná predstaviteľka v sobotu zomrela.

Jeden z najznámejších prípadov amerického súdnictva pochádza ešte z roku 1973. Texaská právna úprava totiž zakazovala interrupcie. Výnimkou bolo len ohrozenie života matky, znásilnenie či incest. Práve tie chcela využiť na legálny potrat Jane Roe, ktorej skutočné meno Norma McCorvey bolo kvôli ochrane osobnosti počas celého prípadu utajené. Vtedy 21-ročná McCorvey tvrdila, že bola znásilnená, tento podvod jej však nevyšiel, keďže nemala v rukách žiadnu oficiálnu správu polície. Prípad sa dostal až pred dallaský súd a v roku 1970 aj pred Najvyšší súd Spojených štátov. Štát Texas zastupoval v spore prokurátor Henry Wade.

Ochrana potenciálneho života
Hlavným argumentom žalobcov bolo porušenie a zásah do konceptu osobnej slobody, ktorý sa nachádza v štrnástom dodatku americkej ústavy. Na druhej strane štát v role žalovaného opieral svoje tvrdenia o povinnosť chrániť ľudský život už pred narodením a zároveň od samého počatia.


...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
26. máj 2022 19:07