01.06.2017, 00:00

Predaj pôdy má presné pravidlá

Verejný portál určený na ponúkanie pozemkov môžete využiť aj na test, či za svoju cenu nájdete kupca.

Predaj pôdy má presné pravidlá
Zdroj: Dreamstime

Oceňovanie poľnohospodárskej pôdy, podmienky jej kúpy či predaja, ale aj faktory pri vyvlastňovaní alebo sceľovaní pozemkov. Tieto a ďalšie frekventované otázky, ktorých sa týkajú aj aktuálne úpravy v slovenskej legislatíve, vysvetľujú naši experti.

1.
Predaj pôdy

Ak chcem predať pozemok, ako mám postupovať?

Postup má niekoľko fáz. Najprv musíte hľadať kupca vo svojej obci. Takýto kupec musí byť podnikateľom v poľnohospodárstve najmenej tri roky (s výnimkou mladého farmára do 40 rokov) a musí získať od starostu obce alebo regionálneho pracovníka agrokomory potvrdenie o tom, že tam podniká v poľnohospodárstve. Potvrdenie bude treba priložiť k zmluve o predaji. Kupec však musí spĺňať i klauzulu, že trvalo býva na Slovensku aspoň 10 rokov alebo rovnako dlho tu má sídlo firmy. Ak takéhoto kupca nenájdete, môžete v rámci postupu využiť štátny elektronický register ponúk alebo úradnú tabuľu v obci, v ktorej sa pozemok nachádza. V tejto fáze už ponúkate pozemok kupcom aj v susedných obciach, pričom stále platí, že ak sa prihlási záujemca z vašej obce, má pri nákupe prednosť. Kupcovi po dohodnutí predaja vydá okresný úrad po splnení všetkých podmienok osvedčenie do 30 dní. Ak sa vám žiaden kupec neprihlásil, môžete ponúkať pozemok poľnohospodárskemu podnikateľovi bez ohľadu na miesto jeho podnikania. Ak sa vám ani teraz nikto neprihlási, môžete už pozemok predať komukoľvek.

2.
Podmienky registrácie

Čo potrebujem, ak chcem využiť na predaj parcely verejný register ponúk?

Do registra sa možno prihlásiť len vtedy, ak máte elektronický občiansky preukaz s aktivovaným čipom, prípadne o registrovanie požiadajte osobu, ktorá taký občiansky má. Svoj zámer musíte v registri zverejniť aspoň počas 15 dní, ale tiež na úradných tabuliach v dotyčnej či v susediacich obciach, kde sa pozemok nachádza. Do inzerátu musíte dať: identifikačné údaje predajcu, adresu trvalého pobytu – ak ide o fyzickú osobu, ďalej názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie – ak ide o právnickú osobu, prípadne meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie – ak ide o fyzickú osobu, podnikateľa. Ďalej inzerát musí obsahovať informácie o pozemku podľa údajov z katastra, o účele jeho použitia p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.