Pozemky nad 2 000 štvorcových metrov podliehajú pri prevode regulácii.Snímka: Dreamstine
StoryEditor

Ak chcete kúpiť alebo predať pozemok, dodržte tento postup

01.06.2017, 11:07
Prevod pozemku je najjednoduchší vtedy, ak sú kupci i predajcovia z rovnakej obce. Ak nie, musia robiť predaj len formu inzerátov alebo cez elektronický register.

Predaj poľnohospodárskej pôdy má u nás pod dohľadom a v regulácii štát. Týka sa to však len parcel s rozlohou nad dvetisíc štvorcových metrov. Ponúkame vám návod, ako predáte svoju parcelu – krok za krokom.

Predkolo:
1. Najprv hľadajte kupca vo svojej obci. Takýto kupec však musí byť podnikateľom v poľnohospodárstve najmenej tri roky – táto podmienka neplatí pre mladého farmára.
2. Ak nájdete takéhoto kupca, dohodnite sa na cene – tú si určíte podľa svojho uváženia.
3. Od starostu obce alebo regionálneho pracovníka Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory si váš kupec musí zabezpečiť potvrdenie, že v obci podniká v poľnohospodárstve.
4. Potvrdenie treba priložiť k zmluve o predaji (zmluvu s kupcom si napíšete sami alebo ju spíšete u notára či právnika).
5. Pozor! Okrem toho, že kupec musí spĺňať podmienku troch rokov podnikania v poľnohospodárstve v danej obci, musí spĺňať aj klauzulu, že trvalo býva aspoň 10 rokov na Slovensku alebo rovnako dlho tu má sídlo firmy. Táto podmienka neplatí pre mladého farmára.

I. kolo:
6. Ak kupca vo vašej obci v predkole nenájdete, musíte využiť verejný register ponúk na webe ministerstva pôdohospodárstva + úradnú tabuľu v obci, v ktorej sa pozemok nachádza.
7. Do registra sa možno prihlásiť len vtedy, ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom alebo niekto z osôb, ktorým dôverujete, vlastní takýto preukaz.
8. Ponuka cez register ešte neznamená, že pozemok musíte predať. Predaj si môžete rozmyslieť kedykoľvek pred podpisom zmluvy.
9. V I. kole ponúkate pozemok kupcom v susedných obciach. Tu však platí, že ak sa prihlási záujemca z vašej obce, má pri nákupe prednosť (ak sa s ním dohodnete).
10. Ak nájdete kupca v tejto fáze, okresný úrad mu po splnení zákonných podmienok vydá osvedčenie do 30 dní.

II. kolo:
11. Ak sa vám žiaden kupec neprihlásil alebo ste sa s nikým nedohodli, môžete postúpiť so svojou ponukou do II. kola. V rámci neho ponúkate pozemok poľnohospodárskemu podnikateľovi bez ohľadu na miesto podnikania.
12. V II. kole platia tie isté podmienky ako v I. kole.

III. kolo
13. Ak sa vám nikto neprihlásil alebo ste sa s nikým nedohodli ani v II. kole, môžete už pozemok predať komukoľvek. Bude to za cenu, ktorú ste si určili v predchádzajúcich kolách.
14. Táto možnosť je časovo obmedzená na šesť mesiacov od neúspešného ukončenia II. kola.

01 - Modified: 2023-01-24 22:01:34 - Feat.: - Title: Ako treba postupovať pri darovaní majetku? Vyhnite sa týmto nástrahám a chybám 02 - Modified: 2023-01-25 10:40:00 - Feat.: - Title: Toto je 10 najpredávanejších áut roka 2022 na Slovensku. Škoda Fabia spadla z trónu 03 - Modified: 2023-01-23 11:56:58 - Feat.: - Title: Na Slovensko prichádza nové SUV, na ktoré mnohí čakali. Poznáme jeho oficiálne ceny 04 - Modified: 2023-01-20 16:49:24 - Feat.: - Title: Predaj starších domov v USA klesol aj v decembri, pokles sa však zmiernil 05 - Modified: 2023-01-17 10:19:17 - Feat.: - Title: Veľkolepý návrat sa nekonal. Ruský Moskvič 3 je totálny prepadák, koľko ľudí ho kúpilo?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. január 2023 20:06