StoryEditor

Pri sceľovaní pozemkov sa nedajte dobehnúť

23.07.2017, 16:00
Autor:
(tur)(tur)
Chcete v obci lepšie využiť pozemky? Mali by ste ich najprv spojiť do väčších celkov. Ako to urobiť, si prečítajte v pondelkových Hospodárskych novinách.

Sceľovanie pôdy je bezpečné, netreba mať strach, že o ňu prídete. Vlastníci pozemkov sa nemusia obávať ani toho, že náhradné parcely, ktoré po scelení dostanú, budú mať nižšiu hodnotu.

Podmienkou však je, aby sa každý vlastník o realizáciu pozemkových úprav zaujímal a ich postup sledoval od začiatku až do konca. „Sceľovanie je v zásade bezpečný proces. Riziko straty pôdy, prípadne jej časti, nehrozí,“ potvrdzuje advokát Dušan Tomka zo spoločnosti DT Legal.

Pred sceľovaním je tiež dobré všímať si, či pozemky niekto v obci účelovo neskupuje. To by mohlo znamenať, že nový majiteľ sa snaží ostatných vlastníkov dobehnúť a pri sceľovaní sleduje len svoje záujmy.

Zo sceľovania nemožno vylúčiť žiadneho vlastníka pôdy v danej lokalite. Účastníkmi konania sú všetci vlastníci pozemkov a ďalšie osoby vymenované v zákone o pozemkových úpravách.
Priebežne dostávajú z okresného úradu, ktorý v danej veci koná, všetky písomnosti týkajúce sa pozemkových úprav. A to buď do vlastných rúk, alebo sa vyhlasujú verejnou vyhláškou.
„Všetci sa tak môžu aktívne zapájať, podávať námietky voči vydaným písomnostiam a odvolávať sa voči rozhodnutiu okresného úradu,“ doplnil Tomka. To je záruka, že sa predíde podvodom.

Vlastníkom pozemkov preto Tomka odporúča, aby preberali všetky úradné zásielky. Pozorne ich čítali a sledovali aj oznámenia na úradnej tabuli príslušného okresného úradu a obce. Ak sa rozhodnú využiť možnosť podávania námietok, mali by dodržať stanovené lehoty.

V pondelok sa v HN tiež dozviete koľko pozemkové úpravy stoja, či sa z takto upravenej pôdy platí daň a ako sa majú vysporiadať vlastnícke vzťahy k pozemkom v rómskych osadách.  

01 - Modified: 2022-08-12 16:03:21 - Feat.: - Title: Veľké sceľovanie pozemkov začína. Celý proces bude mať niekoľko etáp 02 - Modified: 2022-08-11 12:00:00 - Feat.: - Title: Vlastníte menšie pozemky? Vytvorením nových ich môžete predať za slušnú sumu peňazí 03 - Modified: 2022-08-10 12:00:00 - Feat.: - Title: Ak chcete zvýšiť hodnotu pozemku, pospájajte drobné parcely. Expert radí, ako na to 04 - Modified: 2022-08-09 12:50:38 - Feat.: - Title: Pri využívaní pôdy nám chýba stratégia. V porovaní s Českom zaostávame, hovorí šéf pozemkových úprav 05 - Modified: 2022-08-09 13:49:00 - Feat.: - Title: Kedy je výhodné zbaviť sa menších pozemkov a získať jeden veľký. Toto treba vedieť o pozemkových úpravách
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
16. august 2022 14:48