StoryEditor

Na čo si musíte dať pozor pri prenájme pôdy

30.08.2017, 13:59
Nájomné zmluvy na pôdu majú rôzne záludnosti. Chcete sa vyhnúť komplikáciám? Pamätajte na niekoľko vecí. Upozorňuje na to Alexander Bröstl ml., advokát.


1. Nový vlastník pozemku vstupuje do existujúceho nájomného vzťahu. Zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov upravuje minimálne aj maximálne doby trvania nájmu. Novému vlastníkovi to môže spôsobiť komplikácie. Advokát radí, aby ste si ešte pred kúpou pozemku preverili prípadnú existenciu nájomnej zmluvy a jej obsah. Päť- a viacročné nájmy môžu byť v katastri zapísané, je to však skôr výnimka. Ak je o tom zápis v katastri, dane obci platí užívateľ – teda družstvo, podnik alebo roľník.

2. Pozor na náhradné užívanie. Prostredníctvom tohto inštitútu sa v minulosti vymeriavali vlastníkom roztrúsených pozemkov, ktoré užívali družstvá, plochy zodpovedajúce ich výmere. Dostali pozemky vcelku, avšak na inom mieste. Časť týchto užívateľov cudzích pozemkov sa podľa Bröstla so stavom stotožnila natoľko, že sa cítia ako ich vlastníci dodnes. Takto môžete kúpiť alebo zdediť pozemky, na ktorých je vytýčené toto náhradné užívanie. Zákon postupne tento inštitút obmedzil a následne zrušil a zaviedol nový spôsob vydávania náhradných pozemkov. Napriek tomu spôsobuje problémy dodnes.

3. Prenajímanie spoluvlastníckych podielov. Zmluvy s predmetom nájmu typu podiel s veľkosťou 1/323 sú pri pôde bežné. V agrosektore sa považujú za platné, napriek tomu, že o užívaní spoločnej veci by mali podľa Občianskeho zákonníka rozhodovať všetci spoluvlastníci, a to nadpolovičnou väčšinou. Pri súčasnej rozdrobenosti pozemkového vlastníctva však nie je možné dosiahnuť stretnutie či dohodu všetkých. Postupne sa preto v praxi presadil názor, že platná je len nájomná zmluva uzavretá s osobou alebo osobami, ktoré majú viac ako 50-percentný podiel na pozemku. Bröstl si myslí, že v tomto by mali jednoznačné stanovisko prijať vyššie súdy, alebo očakáva rozumnú legislatívnu úpravu.

4. Náležitosti nájomnej zmluvy. Veľa nájomných zmlúv vymedzuje predmet nájmu len veľmi všeobecne – napríklad len výmery plochy a názov katastrálneho územia, bez parcelného čísla. Prípadne s parcelným číslom, avšak bez katastrálneho územia. Alebo obsahuje len celkovú výmeru prenajímaných pozemkov. Pri takýchto zmluvách, ktoré musia byť povinne v písomnej podobe, vzniká dôvodná pochybnosť o ich platnosti. Advokát preto odporúča, aby ste do zmluvy dali všetky údaje o pozemku v takom rozsahu ako sú v liste vlastníctva.

01 - Modified: 2022-09-22 14:07:18 - Feat.: - Title: Ako podať žiadosť o nájom pôdy? Tu je presný návod, ako máte postupovať (postup krok po kroku) 02 - Modified: 2022-09-20 14:13:45 - Feat.: - Title: Nájomcovia, zbystrite pozornosť. Táto zmena je pri prenájme pôdy kľúčová 03 - Modified: 2022-09-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Kupujete alebo predávate pozemky? Dajte na tieto rady advokátov a vyhnete sa problém 04 - Modified: 2022-07-28 11:23:08 - Feat.: - Title: Pri prenájme pôdy dávajte pozor na tieto veci. Tu je 13 rád, ako neurobiť chybu 05 - Modified: 2022-08-23 14:33:44 - Feat.: - Title: Predaj pôdy ľuďom i firmám bude mať nové pravidlá, majú zamedziť Maďarom kupovať pozemky
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/obcan-a-majetok, menuAlias = obcan-a-majetok, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. október 2022 15:59