Spôsobili rast úrokov len kroky Európskej centrálnej banky, ktorá po viac ako šiestich rokoch odrazila základnú úrokovú sadzbu od nuly, alebo sa za tým skrýva aj niečo iné?
Úrokové sadzby hypoték rastú na Slovensku od konca januára tohto roka. Aj keď v tom čase Európska centrálna banka ešte nezvýšila základnú úrokovú sadzbu, bolo zrejmé, že sa tak skôr či neskôr stane. Preto finančné trhy očakávané zvyšovanie cien peňazí premietli do úrokových sadzieb úverových liniek, z ktorých banky čerpajú peniaze na poskytovanie hypoték. Keďže neistota je pri dlhodobom výhľade väčšia ako pri krátkodobom, tak najviac zdraželi práve peniaze požičiavané na medzibankovom trhu s fixáciou na 10, 15 a viac rokov. Samotná Európska centrálna banka zatiaľ zvýšila centrálnu úrokovú sadzbu iba raz, a to v júli o 50 bázických bodov. To zatiaľ nezodpovedá nárastu úročenia úverových liniek, ktoré išli hore o násobky tejto hodnoty. Očakáva sa však, že banka nezvyšovala sadzby naposledy. Stačí sa pozrieť na reakciu americkej centrálnej banky FED, ktorá rieši rovnakú situáciu s vysokou infláciou a zároveň hroziacou recesiou. FED zvyšoval referenčnú sadzbu o 25 bázických bodov v marci, o 50 bodov v máji, o 75 bodov v júni a o ďalších 75 bodov v júli. Aj keď takéto razantné zvyšovanie asi pri našej centrálnej banke neuvidíme, Európska centrálna banka nemá inú možnosť, ako sadzby ešte viac potlačiť nahor.
Dá sa odhadnúť kedy sa zastaví rast, ktorý trvá posledné mesiace, a na akej úrovni by sa mohli sadzby napokon stabilizovať?
Je pravdepodobné, že najväčšiu časť zvyšovania úrokov v tomto roku už máme za sebou. Tým, že trhy v predstihu a v dostatočnej miere zohľadnili rast budúcej ceny peňazí, vzrástli úroky hypoték v bankách v prvom polroku skutočne razantne. Napríklad pri najdlhších fixáciách pri väčšine bánk na dvoj- až trojnásobok hodnoty z konca minulého roka. Aj keď sme v priebehu leta v niektorých bankách videli úpravy úrokov, išlo už len o mierne nárasty pri niektorých fixáciách. Banky na jednej strane musia dbať na ekonomiku pri úverovaní, čiže – laicky povedané – nemôžu požičiavať ľuďom za menej, ako si samy požičali, na druhej strane si však uvedomujú situáciu na trhu. Preto si myslím, že počas typickej jesennej hypotekárnej kampane neuvidíme žiadny alebo len minimálny rast úrokových sadzieb.
Na čo by som si mal dať pred žiadosťou o hypotekárny úver od banky najväčší pozor, čo by mi mohlo znemožniť kúpu nehnuteľnosti?
Zostáva vám 68% na dočítanie.