Na výstavbu alebo rekonštrukciu rodinných domov sa dajú využiť aj peniaze od štátu, ktoré sa rozdeľujú ako dotácie. Avšak to, akú výšku dotácie môžete získať a na čo vlastne, závisí od viacerých faktorov. Prvoradým cieľom je zlepšiť energetickú hospodárnosť budov.
Ako informuje ministerstvo životného prostredia, len obnovou rodinného domu prostredníctvom zateplenia možno znížiť energetickú náročnosť nehnuteľnosti a zároveň ušetriť až 40 percent nákladov na vykurovanie či chladenie.
Príspevky na obnovu domov
Financie od štátu na zateplenie starších rodinných domov sa dali čerpať niekoľko posledných rokov. V tomto roku však prišiel program Zelená obnova ako súčasť Plánu obnovy, ktorého cieľom je okrem iného umožniť Slovensku dobehnúť životnú úroveň priemeru Únie. Financie vo výške miliardy eur z Plánu obnovy sa využijú v rámci podpory zelenej ekonomiky aj na program obnovy budov na Slovensku.
Polovica z tejto sumy je určená na obnovu starších rodinných domov cez už spomínaný program Zelená obnova. Šancu získať príspevok na rekonštrukciu dostane až 30-tisíc rodinných domov v rokoch 2022 až 2026. Oproti minulosti ide o významný pokrok, keďže nedávne programy dokázali obnoviť za niekoľko rokov len niekoľko stoviek domov.
V minulom roku získalo príspevok na zateplenie iba 200 žiadateľov, pričom maximálna výška dotácie bola 8 800 eur. O príspevok mohli žiadať len občania v prípade zatepľovania domu staršieho ako 10 rokov alebo novostavby mladšej než tri roky.
Aktuálny program, a to Zelená obnova rodinných domov pod patronátom rezortu životného prostredia zahŕňa celý komplex opatrení vrátane výmeny okien, zateplenia, obnoviteľných zdrojov energie, zriadenia zelenej strechy, inštalácie tieniacej techniky, zriadenie akumulačnej nádrže na dažďovú vodu či odstránenie azbestu zo starých striech. Súčasťou podpory je aj príspevok na projektovú dokumentáciu a energetický certifikát po obnove domu.
Prijímanie žiadostí a ich vyplácanie riadi Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Úlohou desiatich regionálnych centier v mestách Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Prešov a Košice je nielen pomáhať žiadateľom s podávaním žiadostí o príspevok, odporúčať regionálne stavebné firmy a projektantov, ale aj aj kontrolovať zrealizované rekonštrukcie.
Podmienky dotácie
Prví záujemcovia o dotáciu vo výške až 19-tisíc eur na obnovu starších nehnuteľností sa dočkajú dotácie ešte v tomto roku. Do 31. decembra 2022 by chcel štát poskytnúť finančný príspevok na obnovu 4 000 rodinných domov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.