1. Pomerne veľký Pozemok
Som podnikateľ a s bratmi vlastním pomerne veľký pozemok. Každý z nás by chcel daný pozemok využívať na odlišné účely. Ja by som preferoval prenájom stajní pre kone, jeden z bratov by sa chcel venovať výstavbe, ďalší má zas úplne inú predstavu. Keďže sa nevieme dohodnúť, chcel by som tento pozemok rozdeliť. Bolo by to možné?
Pozemok je z hľadiska práva vecou deliteľnou. Dá sa rozdeliť na viacero častí a tým vzniknú samostatné veci. Podmienkou tohto delenia je, aby si vec, ktorá vznikne po rozdelení, zachovala svoju podstatu. Rozloha jednotlivých novovzniknutých častí pozemku bude podmienená výškou podielu jednotlivých podielových spoluvlastníkov. Takto vzniknuté samostatné veci je potrebné zapísať do katastra. Pri reálnom rozdelení nehnuteľnosti súd musí dbať na to, aby rozdelením vznikli samostatné veci v právnom zmysle slova a aby rozdelenie bolo možné zapísať do katastra. Ak je predmetom reálneho rozdelenia pozemok, pričom dochádza k vytvoreniu nových parciel a tým aj k zmene hraníc pôvodnej nehnuteľnosti, treba vyhotoviť grafický polohopisný plán, ktorý má mať náležitosti geometrického plánu zodpovedajúcemu všetkým požiadavkám geodézie a kartografie, potvrdenie jeho zhotoviteľom a overený príslušnou správou katastra. Len takýto technický podklad na zmenu týkajúcu sa pozemkových nehnuteľností sa môže stať súčasťou rozsudku o reálnom rozdelení.
2. Nájomná zmluva
Ak som podpísala nájomnú zmluvu na časť pozemku, ktorá slúži ako prístup na môj pozemok, a pôvodný majiteľ tento pozemok neskôr daroval, pričom nového vlastníka neinformoval o tejto skutočnosti, platí aj naďalej táto nájomná zmluva?
Zostáva vám 69% na dočítanie.