Čo je zvláštne o prítomnosti týchto zlúčenín na báze uhlíka, je to, že sú považované za nevyhnutný predpoklad pre život - sľubné znamenie pre vedcov.
Sonda Curiosity, ktorá pristála na Marse v roku 2013, však v skutočnosti nemusí byť prvým zariadením, ktoré objavilo organickú hmotu na Marse.
Počas sedemdesiatych rokov minulého storočia sa uskutočnila misia Viking a zjavne nenašla žiadne dôkazy o takých látkach, NASA však mohla z Marsu nevedomky spáliť stopy po organických molekulách z Marsu, uvádza Business Insider.
Tím vedcov z NASA na čele s Christopherom McKayom teraz verí, že vedia, ako vyjasniť celú situáciu. Podľa výskumníkov aspoň jedna sonda misie Viking, ktorá pristála na povrchu červenej planéty, v skutočnosti detekovala organický materiál, ale diaľkovo ovládaný stroj ho neúmyselne spálil počas analýzy údajov.
Táto hypotéza je pravdepodobná z dôvodu prítomnosti látky, ktorú vedci objavili pred desiatimi rokmi na Marse. V roku 2008 sonda Phoenix NASA našla toxickú, slanú zlúčeninu prítomnú na Marse, ktorá sa nazýva chloristan. Keďže je táto zlúčenina veľmi horľavá, u nás na Zemi sa používa okrem iného v ohňostrojoch.
Avšak sonda Viking zahrievala vzorky z marťanskej pôdy na 500 stupňov. Chloristanom v zmesi by boli citlivé organické molekuly pravdepodobne hneď po zahriatí zničené.
Pri pohľade na nové údaje z kuriozity McKay a jeho kolegovia veria, že názory, ktoré boli predložené o kontroverznej otázke, odkedy dáta z Phoenixu vyšli najavo, sú oveľa pravdepodobnejšie. V roku 2018 Curiosity zistila nielen organické látky, ale aj molekuly chlórbenzénu, ktoré sa produkujú, keď uhlík reaguje s chloristanom.