Objav v utorok oznámilo francúzske Národné centrum pre výskum vesmíru (CNES), ktoré prístroj SSEI na meranie seizmických vĺn vyrobilo a spravuje. SEIS je súčasťou sondy InSight, ktorú na červenú planétu dopravil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
SEIS podľa strediska CNES zaznamenal zatiaľ štyri otrasy. Ten hlavný, o ktorom francúzsky tím tvrdí, že to bolo marsotrasenie, sa stal 6. apríla. Stredisko poznamenalo, že otrasy zachytili oba senzory na SEIS - francúzsky vysokofrekvenčný a britský nízkofrekvenčný.
Predchádzajúce dáta neboli dosť kvalitné
Zvyšné tri otrasy vedci ešte nedokázali určiť. Je teda možné, že záchvevy vyvolali dopad meteoritu na povrch či nárazy vetra.
Otrasy na Marse zaznamenali už americké sondy z programu Viking, prístroje boli ale namontované v hornej časti sond, takže získané dáta nie sú považované za príliš kvalitné. Naopak prístroj SEIS, ktorý bol na palube InSightu, leží teraz priamo na marsovskom povrchu.
Sonda InSight pristála na Marse vlani v novembri. Sonda je považovaná za prelomový projekt, lebo vôbec prvýkrát je zameraná na skúmanie vnútra planéty, nie na jej povrch ako predošlé misie.
Jej úlohou okrem sledovania seizmickej aktivity je merať tepelný tok v planetárnej kôre, na palube je tiež rádiolokátor na meranie chýb v rotácii Marsu, čo vedcom pomôže zistiť podrobnosti o planetárnom jadre.
Odborníci si tiež sľubujú, že sonda potvrdí prítomnosť tečúcej vody pod povrchom planéty. Pátrať po stopách dávneho či súčasného života ale InSight nebude.