Ak ste nestihli poslať svoje meno na Mars v roku 2017 so sondou InSight, ktorá tam pristála v roku 2018, máte teraz ďalšiu možnosť. Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa rozhodol, že rovnakú akciu zopakuje aj s novým strojom, ktorý sa má dostať na Mars v roku 2021.
Ak teda chcete dostať napríklad svoje meno na Mars, budete musieť vyplniť jednoduchý formulár na tejto stránke NASA, Celá akcia beží do 30. septembra 2019.
Want to join @NASA on an interplanetary adventure?
— NASA JPL (@NASAJPL) 21. mája 2019
Sign up now to have your name written on a chip that will travel to #Mars with the #Mars2020 rover: https://t.co/YyNGDwstZO pic.twitter.com/RL2urouZp0
Dáta s menami sa následne nahrajú do pamäte stroja, ktorý bude ku koncu budúceho roka vyslaný na svoju cestu k štvrtej planéte našej slnečnej sústavy. Tým strojom bude rover označovaný ako Mars 2020, ktorý začne prvú etapu plánu letu ľudí na inú planétu. Rover by mal byť vypustený v júli 2020 a vo februári 2021 pristáť na Marse.
Pristátie v Jezere
Už bolo vybrané aj miesto, kde stroj pristane. Bude to kráter Jezero, ktorý je pomenovaný podľa jedného mesta v Bosne a Hercegovine. Samotný rover vychádza z veľmi úspešného vozidla Curiosity, ktoré na Marse báda od augusta 2012. Nový robotický výskumník bude mať tiež hmotnosť približne okolo jednej tony a bude vybavený jadrovým termoelektrickým generátorom.
Má vybavenie na hľadanie známok minulého mikrobiálneho života, umožní tiež charakterizovať klímu planéty a geológiu a zvládne aj zbierať vzorky, ktoré budú neskôr odoslané na Zem a pripraví tak pôdu pre prílet ľudí na planétu.
Aj Mars 2020 využije pristávací systém so žeriavom vybaveným raketami, ktorý sa po zostupe marsovskou atmosférou bude vznášať nad povrchom a vozidlo na neho opatrne spustí. Pôjde však o vyspelejší systém TRN (Terrain Relative Navigation), ktorý bude vyhodnocovať terén pod sebou a navedie žeriav nad miesto mimo nebezpečné útesy, veľké balvany a piesočné pasce, cez ktoré by bolo ťažké prejsť. Tieto tri úskalia sa v delte pri kráteri Jazero nachádzajú.
Náklady projektu sa majú pohybovať okolo 1,9 miliardy dolárov. Na prvý pohľad nejde o nič lacné, avšak je to približne o 600 miliónov dolárov menej ako prostriedky vynaložené na misiu Curiosity. Štartovacie okno pre odlet Marsu 2020 zo Zeme sa otvorí 17. júla 2020 s predpokladaným pristátím na červenej planéte 18. februára 2021.