StoryEditor

Ako vyzerá zatmenie Slnka z inej planéty? Rover na Marse natočil fascinujúce video

21.04.2022, 13:45
Autor:
sansan
Predstavte si, že stojíte na Marse a vidíte to na vlastné oči. Rover Perseverance sledoval, ako mesiac Fobos v tvare zemiaka prechádzal popred Slnko, z miesta kráteru Jezero na Marse.

Robotické vozidlo Perseverance použilo svoj kamerový systém Mastcam-Z s vysokým rozlíšením na natáčanie videa z Fobosu a NASA hovorí, že výsledkom je najviac priblížené pozorovanie zatmenia Slnka Fobosom s najvyššou snímkovou frekvenciou, aké kedy bolo nasnímané z povrchu Marsu.

Zatmenie sa odohralo 2. apríla 2022 trvalo niečo vyše 40 sekúnd. To znamená, že toto video je veľmi blízko tomu, čoho bola Perseverance svedkom v reálnom čase.

Čas, ktorý Fobos potrebuje na zatmenie Slnka, je oveľa kratší ako typické zatmenie Slnka zahŕňajúce náš Mesiac, pretože Fobos je asi 157-krát menší ako on.

Mastcam-Z má špeciálne solárne filtre, ktoré mu umožňujú pozerať sa priamo do Slnka. Video má také vysoké rozlíšenie, že na Slnku sú viditeľné dokonca aj slnečné škvrny. Vedci tvrdia, že každé pozorovanie týchto zatmení im umožňuje zmerať jemné posuny na obežnej dráhe Fobosu v priebehu času.

Slapové sily Mesiaca ťahajú hlboké vnútro červenej planéty, ako aj jej kôru a plášť, a tak štúdium toho, o koľko sa Fobos v priebehu času posúva, odhaľuje niečo o tom, aké odolné sú kôra a plášť, a teda z akých druhov materiálov sú zložené.

18. máj 2022 07:29