StoryEditor

Geológ a popularizátor vedy: Akou hrozbou sú superničivé sopky a prečo blato na Marse levituje?

01.02.2022, 23:00
Aké sopky teda budia skutočné obavy? A máme sa báť superničivých supervulkánov, ktoré môžu vyhubiť ľudstvo?

Na Twitteri ste sa s trochou zveličenia nedávno pýtali, či sa nás nesnaží matička Zem zbaviť a či sopky nesoptia v poslednom čase nejako viac. Soptia?

Nie. Nesoptia. K sopečným erupciám dochádza na planéte na rôznych miestach 70- až 80-krát do roka. Len nám to teraz v poslednom čase tak pripadá, pretože mnoho erupcií sa odohralo blízko – Island, Sicília, La Palma. Stále o tom počujeme alebo čítame v novinách. Na začiatku roka napríklad buchla sopka Ključevskaja na Kamčatke, o ktorej sa nikto nedozvedel, pretože tam nikto nežije a je to na druhej strane planéty. Keby k niečomu podobnému došlo na Islande alebo v Taliansku, hneď toho budú plné médiá.

Archív HN

​Čo vám bežalo hlavou pri pohľade na zábery zo španielskeho ostrova La Palma?

Mám na to rozpoltený pohľad. Na jednej strane súcitím s miestnymi ľuďmi, ktorým to zo dňa na deň vzalo úplne všetko. Oproti iným prírodným katastrofám vám táto spúšť zničí nielen dom, ale aj parcelu. Na druhej strane, z pohľadu vedca je pre mňa zaujímavé sledovať, ako sa láva správa, ako sa menia jej vlastnosti, aké v mori spôsobuje chemické reakcie... Venujem sa výskumu sopiek na planétach slnečnej sústavy a tu na Zemi sa snažím pochopiť, ako sa sopky správajú.

Vedelo sa dopredu, že k erupcii na La Palme dôjde?

Áno aj nie. Je to trošku zložitejšie. Sopečná erupcia sa totiž nedá stopercentne predpovedať. Existuje však niekoľko metód, ktoré nám naznačia, že by v určitej oblasti k sopečnej činnosti mohlo dôjsť. Dve hlavné metódy vychádzajú z toho, že keď máte v hlbinách Zeme magmu, ktorá sa derie na povrch, vytláča horniny nad sebou. A tá oblasť sa začne „vydúvať“.

Na povrchu sa tvoria hrče?

Mení sa výška povrchu. A satelity na obežnej dráhe sú schopné to zmerať. Bolo pozorované, že v mieste, kde došlo k erupcii, dochádzalo k vyklenutiu povrchu až o viac ako desať centimetrov. Čo napovedalo, že sa magma dostáva pod povrch. Súčasne na seizmických dátach, ktoré ukazujú, ako sa chveje krajina, bolo vidieť, že sa v hlbinách začínajú triasť horniny. Magma si razila cestu k povrchu a rozochvievala okolité horniny.

Trošku ako z hororu. Je to teda impulz k tomu, zbaliť sa a zmiznúť?

V tom je problém. Nie vždy.

Veľká väčšina takýchto udalostí sa totiž skončí tak, že sa magma rozleje pod povrchom. Nedôjde k extrúzii, ako sa odborne hovorí vytlačeniu lávy, ale k takzvanej intrúzii (prenikaniu magmy do okolitých hornín, pozn. red.). Všetko zostane skryté a sopka nevznikne. Len občas teda dôjde k tomu, že magma vystúpi na povrch, stane sa lávou a príde k sopečnej činnosti ako teraz na La Palme.

Aký častý je tento jav?

Len približne jedna udalosť z dvadsiatich sa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 16:16