Indická vesmírna agentúra (ISRO) zverejnila prvé snímky Mesiaca vyhotovené sondou Čandrájan-3, ktorá v sobotu úspešne dorazila na jeho obežnú dráhu, píše spravodajský portál BBC News. Séria fotografií zverejnená na webe ISRO ukazuje krátery na povrchu, ktoré sa postupne zväčšujú s tým, ako sonda približuje.
Indická misia sa 23. augusta pokúsi o "mäkké pristátie" blízko málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Ak sa jej manéver podarí, stane sa India po Spojených štátoch, bývalom Sovietskom zväze a Číne iba štvrtou krajinou, ktorá pristála na Mesiaci, a prvou, ktorá dosadla pri jeho južnom póle.
Sondu Čandrájan-3 (Mesačná loď 3) vyniesla raketa LVM3 z indického kozmodrómu 14. júla. Sonda potom zhruba desať dní obiehala okolo Zeme, kým bola minulý utorok vyslaná smerom k obežnej dráhe okolo Mesiaca. Teraz budú indickí experti znižovať jej rýchlosť, aby ju pripravili na pristátie.
Vesmírna agentúra uviedla, že všetky kontroly ukazujú, že sa Čandrájan-3 teší dobrému "zdraviu". Poukázala tiež na to, že "úspešne uviedla vesmírnu loď na obežnú dráhu okolo Mesiaca už tretíkrát v rade".
V roku 2008 vyslala India družicu Čandrájan-1, ktorá krúžila okolo Mesiaca, ale o rok neskôr bola vyhlásená za stratenú. V júli 2019 vyslala do kozmu sondu Čandrájan-2, ktorá okolo Mesiaca obieha dodnes, pristátie jej modulu pri južnom póle sa však nedarilo.
Šéf ISRO Šrídhar Panikkar Sómnáth povedal, že agentúra starostlivo študovala údaje z havarovaného pristátia a vykonala rad simulácií, aby odstránila prípadné vady u Čandrájanu-3. Celá sonda váži 3,9 tony a stála 6,1 miliardy rupií.
Samotný pristávací modul Vikrám, pomenovaný po zakladateľovi agentúry, váži približne 1,5 tony a vo svojom vnútri nesie šesťkolesové robotické vozítko s váhou 26 kilogramov zvané Pragján, čo v sanskrite znamená "múdrosť". Po pristátí by malo vyjsť z modulu a vydať sa na púť po skalách a kráteroch Mesiaca, aby zhromažďovalo dáta a fotografie a odosielalo ich na analýzu späť na Zem.