Spoločnosť SpaceX prvýkrát dostala svoj Starship do vesmírneho priestoru. Po dvoch predchádzajúcich pokusoch, ktoré skončili v plameňoch, sa teraz podarilo nielen stroj udržať v celku, ale aj splniť v podstate všetky podstatné úlohy.
Na rozdiel od prvých dvoch skúšobných letov v minulom roku, ktoré mali preukázať, že sa oba stupne kozmickej lode môžu oddeliť, sa v tomto prípade plánuje otvorenie dverí nákladového priestoru druhého stupňa s loďou Starship a znovuzapálenie jedného z motorov.
Ako pripomína agentúra AP, každý z predchádzajúcich letov smeroval k plánovanému núdzovému pristátiu blízko Havajských ostrovov v Tichom oceáne. Posledný let je zameraný na zónu pristátia v Indickom oceáne.
„Päťdesiat sekúnd po štarte bude raketa prechádzať okamihom maximálneho dynamického namáhania (Max Q), 2 minúty 40 sekúnd po štarte dôjde k vypnutiu väčšiny motorov prvého stupňa (30 z 33). O dve sekundy neskôr sa naštartuje šesť motorov druhého stupňa a dôjde k jeho oddeleniu. Prvý stupeň bude mať následne 11 sekúnd na to, aby sa otočil a zahájil spätný zážih trvajúci 55 sekúnd. V čase 6 minút 44 sekúnd po štarte sa zapália jeho motory znova ao 18 sekúnd neskôr dosadne do vĺn Mexického zálivu. So záchranou sa nepočíta.“
Tento manéver sa podaril, takže prvá fáza testovacieho letu prebehla len s určitými problémami pri zapálení motorov prvého stupňa pri návrate. „Super Heavy je riadená náklápaním roštových kormidiel, ale zdá sa, že možno došlo k strate kontroly pred pristátím.“
Nie je isté, či zostala v celku
V 25. minúte letu dôjde ku skúške prečerpávania pohonných látok medzi nádržami. Ďalší zaujímavý test príde na rad v 41. minúte letu, kedy dôjde k reštartu motora (či motorov) Raptor v podmienkach mikrogravitácie. „Reštart bude zároveň brzdiacim manévrom, ktorý loď privedie späť do zemskej atmosféry. To bude v 50. mi...
Zostáva vám 85% na dočítanie.