StoryEditor

Polospánok prebúdza kreativitu. Vyskúšajte techniku Edisona a Dalího

01.01.2022, 23:00
Onú metódu, ako si dopriať šlofíka a hneď po ňom podať skvostné mentálne výkony, používal vynálezca Thomas Alva Edison aj surrealista Salvador Dalí. Je bizarné, ale môže fungovať, naznačuje aktuálne štúdie. Stávka na stav na pomedzí spánku a bdelosti sa môže vyplatiť. Odmenou môžu byť originálne, kreatívne myšlienky.

Usadil sa v kresle na odpočinok, do každej ruky si vzal loptičku. Keď sa už už začal rúcať do spánku, balónik sa z ochabnutého zovretia dlane vymanil, spadol na podlahu...a onen zvuk Thomasa Alvu Edisona prebudil.

Vynálezca mal teda šancu využiť skoré prebudenie z počiatočnej fázy spánku a lapnúť myšlienky, ktoré mu pri klmbaní bežali hlavou a ktoré by inak zapadli v nevedomí. Práve z nich čerpal inšpiráciu, práve tie neskôr rozvádzal pod úplne exaktnou taktovkou rozumu.

A Edison nebol sám, kto túto šlofíkovú techniku úplne metodicky, systematicky využíval.

Spánkový trik

Vsádzal na ňu aj umelec Salvador Dalí, v jeho podaní však bola samozrejme surrealisticky sofistikovanejšia.

Aj on sedel v kresle, v ruke prehodenej cez operadlo však mal kovový predmet. A pod dlaňou na podlahe kovový tanier. Keď začal upadať do spánku, predmet spadol a tanier zazvonil.

Mechanizmus však bol ten istý ako Edisonov, maliar vyskočil a bez najmenšieho oneskorenia zaznamenával nápady, podnety, ktoré mu klímanie prinieslo, na plátno.

O zámernej manipulácii týchto dvoch osobností so spánkom máme jasné svedectvá, podľa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
28. máj 2022 02:29