Keď sa zobudíte a potom stlačíte tlačidlo, ktoré oddiali zvonenie budíka a vrátite sa spať, je to dobrý pocit, pretože sa uvoľní serotonín. "Problém však je, že keď sa zobudíte o 10 alebo 15 minút neskôr, váš mozog je v podstate zmätený," uviedol neurológ Daniel Barone pre Business Insider.
Prebudenie pred zvonením budíka môže znamenať, že máte dostatok spánku a telo sa pripravuje na deň. Niekedy sa môže zobúdzanie celé hodiny pred budíkom spájať s depresiou. Ľudia, ktorí majú klinickú depresiu, sa niekedy prebúdzajú ráno skôr.
Mnohokrát však ľudia posúvajú budík, keď sa zobudia. Zvyknú si povedať: "Dobre, nastavím si budík na 7.00 a potom ho odložím na 7.30." Robí to mnoho ľudí. Problém je v tom, že prebúdzanie a zaspávanie nie je ako spínač zapnutia a vypnutia. Nie je to tak, že okamžite zaspíme a potom sa okamžite prebudíme.
"Proces zaspávania a prebudenia je jednoducho proces. V niektorých prípadoch môže trvať niekoľko hodín, kým sa mozog neurochemicky pripraví na prebudenie," vysvetlil Barone. Podľa neho sa môžete vtedy cítiť, že ste stále mimo alebo sa cítite horšie ako predtým.
Vedec preto ľuďom odporúča, aby si vždy nastavili budík na len jeden čas, na čo najneskôr, kedy sa môžu zobudiť a na ten jediný raz sa aj zobudiť.