Baktériu nazývanú "zlatá smrť" objavili v dvoch kusoch zhnitého ovocia. Je smrteľná pre niekoľko druhov parazitných hlíst, inak známych ako hlístovce. Parazity, ako je machovec, postihujú ľudí. Iné odrody spôsobujú rozšírené ochorenie u domácich a hospodárskych zvierat a niektoré môžu viesť k veľkým stratám plodín.
Liečby už existujú, ale parazitické hlísty začínajú byť odolné. Tím v Glasgowe našiel dve nové kmene baktérií, ktoré zabíjajú červy v laboratóriu, uvádza server BBC.
Vedecký názov nového druhu je Chryseobacterium nematophagum. V laboratóriu baktérie požierali červy zvnútra. "Zlatá smrť" pracuje rýchlo. Larvy škrkavky C. elegans, ktorými sa kŕmila baktéria, sa prestali hýbať v priebehu jednej hodiny. Polovica z nich bola mŕtva do štyroch hodín, všetky do siedmich. Po uplynutí 24 hodín zostali po červoch len stopy.
Tajomstvo Chryseobacterium nematophagum spočíva v jej genetickom kóde. Nesie gény, ktoré vytvárajú enzýmy a tie rozkladajú chitín a kolagén, základné časti štruktúry červov. Podľa časopisu BioMed Central Biology by baktérie mohli jedného dňa viesť k lepšej liečbe infekcií obličiek u zvierat, rastlín a dokonca aj u ľudí.