Keď chorý kašle alebo kýcha, vzduchom letia veľké kvapôčky a môžu infikovať ľudí v okolí, zvyčajne asi na vzdialenosť jedného metra, ale niekedy aj na oveľa väčšie vzdialenosti.
Nazývajú sa respiračné kvapôčky, a nimi sa podľa odborníkov väčšina ľudí vírusom nakazí. Kvôli relatívne veľkým rozmerom kvapiek, väčším ako 5 mikrometrov, obvykle neputujú príliš ďaleko a nezostávajú príliš dlho vo vzduchu.
Môžu ho šíriť menšie kvapôčky?
Ale to nie je jediný druh kvapôčok. Pri kýchaní a kašľaní, ako aj pri dýchaní môžu vzniknúť aj omnoho menšie kvapôčky. Nazývajú sa bioaerosoly a môžu putovať oveľa ďalej a môžu zostať vo vzduchu dlhšie obdobie.
Ale môžete dostať Covid-19 z týchto bioaerosolov? Odpoveď má dôležité dôsledky pre zdravotníckych pracovníkov a ostatných, ktorí pracujú v tesnej blízkosti chorých, a vedci sa na to snažia prísť.
Jedným zo spôsobov, ako to otestovať, je odobrať vzorky zo samotného vzduchu a zistiť, či sa tam pohybujú častice vírusovej RNA. V jednom článku vedci uviedli, že častice SARS-CoV-2 našli vo vzorkách vzduchu aj povrchu odobratých v izolačných miestnostiach, kde boli ubytovaní pacienti s Covidom-19.
Ďalšia štúdia publikovaná v periodiku Infection Control & Hospital Epidemiology však nezistila žiadne vírusové častice, keď sa zbierali vzorky vzduchu len 10 centimetrov od brady pacientov s Covidom-19. Za zmienku stojí, že tento dokument sa pozrel iba na osem vzoriek vzduchu, uvádza Science Alert.
V USA čiastočne vinia aerosoly
Čo to všetko znamená? Americká rada pre výskum minulý týždeň informovala vládnych predstaviteľov, že bioaerosoly je možné čiastočne viniť za schopnosť vírusu rýchlo sa šíriť.
„V súčasnosti dostupný výskum podporuje možnosť rozšírenia SARS-CoV-2 prostredníctvom bioaerosolov vytvorených priamo výdychom pacientov,“ píše Harvey V. Fineberg zo Stáleho výboru pre infekčné choroby a zdravotné hrozby 21. storočia, ktorý bol autorom listu.
V ňom podľa Fox News citoval niekoľko štúdií z Hongkongu, University of Nebraska, The New England Journal of Medicine a ďalších, ktoré našli dôkazy o vírusovej RNA vo vzduchu, kde boli prítomní infikovaní pacienti.
Nie je isté, že to niekoho nakazí
Potom však v liste vysvetľuje, že s výsledkami musíme byť opatrní. Aj keď totiž štúdia zistí vírusovú RNA vo vzduchu, to nevyhnutne neznamená, že jej je dosť na to, aby z toho niekto ochorel. „V súčasnosti nie je dostatok dôkazov na potvrdenie toho, že sú tieto častice životaschopné a v množstvách postačujúcich na vyvolanie infekcie.“
Odborníci uviedli, že na lepšie pochopenie dôsledkov je potrebný ďalší výskum. „Jednotlivci sa líšia mierou, v akej produkujú bioaerosoly normálnym dýchaním,“ uviedol list. „To môže mať vplyv na účinnosť prenosu SARS-CoV-2 rôznymi infikovanými, ale asymptomatickými jedincami.“
„Prítomnosť vírusovej RNA vo vzduchových kvapôčkach a aerosóloch však naznačuje možnosť prenosu vírusu týmito cestami,“ dodáva.