Z plastových výrobkov a odpadov sa uvoľňuje obrovské množstvo mikroskopických častíc a vlákien. Vedci začínajú odhaľovať riziká spojené s týmto všadeprítomným "neviditeľným" znečistením, ktoré stále závratne rastie. O jeho škodlivosti sa stále špekuluje, isté ale je, že nič dobrého to pre ľudstvo neznamená, píšu Lidovky.cz.
Žijeme v dobe plastovej. Ľudstvo ročne vyrobí až 400 miliónov ton umelých hmôt a do roku 2050 ich produkciu zvýši na dvojnásobok. Na skládkach odpadov a v životnom prostredí sa už teraz nachádza päť miliárd ton plastov.
Prieskumná ponorka narazila na polyetylénový sáčok dokonca aj na dne Mariánskej priekopy, teda v hĺbke bezmála jedenásť kilometrov. Plasty znečistili vrcholok Mount Everestu, piesok tichomorských atolov, sneh arktických plání aj antarktické ľadovce.
V oceánoch končí ročne trinásť miliónov ton plastov. Zo všetkých odpadov, ktoré ľudským pričinením skončia v mori, tvoria plasty osemdesiat percent. Najčastejšie ide o polyetylén, polypropylén a polystyrén. A ide o veľký problém.
Vodné živočíchy od drobných planktónových kôrovcov až po veľryby plasty konzumujú. Niekedy ich prehltnú nechtiac, inokedy si ich pomýlia s bežnou potravou, napríklad morské korytnačky považujú plávajúci priesvitný plastový sáčok za medúzu.
Albatrosom a čajkám vonia more znečistené plastom rovnako ako loviská plné rýb a odhaduje sa, že v roku 2040 bude mať v útrobách plast 99 percent morských vtákov.
Plasty môžu zvieratám poškodiť tráviaci trakt alebo ho proste len zaplnia, zaistia živočíchom falošný pocit sýtosti a nedovolia im prijímať dostatok živín.
Keď vedci preskúmali mrtvolky len pár týždňov starých mláďat ohrozenej morskej korytnačky karety pravej vyplavených prílivom na havajskej pláži, zistili, že mnohé zhltli už v prvých dňoch života prekvapivo veľké množstvo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.