Odborníčka podotkla, že infarkt myokardu môže prebiehať aj bez akýchkoľvek príznakov. Ide o takzvaný tichý infarkt alebo tichú ischémiu.
„Niekedy môže prebehnúť tak, že o ňom človek nevie a dozvie sa to až následne pri vyšetrení na EKG alebo na ultrazvukovom zobrazení srdca,” spresnila. Tichý infarkt je podľa nej pomerne častý u starších ľudí, diabetikov či u ľudí, ktorí majú vysoký prah bolesti.
„Tichý infarkt je rovnako zlý ako bežný infarkt, zákerný je v tom, že pacient nevie, že prekonal infarkt a nedostáva tak liečbu, ktorú potrebuje. Nemá tak ako zabrániť ďalšiemu infarktu,” vysvetlila Šoóšová.
Priblížila, že infarkt je výsledkom chronického ochorenia koronárnych tepien postihnutých aterosklerózou. „Táto diagnóza sa nazýva ischemická choroba srdca alebo aj koronárna choroba. Uvedené ochorenie je u pacienta prítomné bez ohľadu na to, či infarkt prebehne ticho alebo manifestne,” doplnila.
K príznakom tichého infarktu patria podľa odborníčky nevysvetliteľná únava, tlak v čeľusti, hornej časti chrbta alebo ramien. „V prípade príznakov, ako sú bolesť na hrudníku, závraty, ťažkosti s dýchaním a/alebo ľahká únava, odporúča sa vykonať vyšetrenie srdca. Po diagnostikovaní tichého infarktu môže lekár identifikovať hlavné rizikové faktory a navrhnúť liečebnú stratégiu,” radí odborníčka.