Tučniaky cisárske. FOTO: Reuters
StoryEditor

Tučniaky cisárske budú ohrozeným druhom. V Antarktíde ich tisíce uhynuli následkom predčasného topenia ľadu

24.08.2023, 19:34
Autor:
ČTKČTK

Dospelé tučniaky cisárske sa na morský ľad vydávajú približne v marci, keď sa na južnej pologuli blíži zima.

Až 10-tisíc mladých tučniakov cisárskych uhynulo v Antarktíde kvôli tomu, že ľad pod nimi sa roztopil a rozlámal sa skôr, ako im narástlo vodeodolné perie potrebné na to, aby mohli plávať v oceáne. Podľa vedcov z britského ústavu pre výskum Antarktídy (BAS) ide o predzvesť vývoja, ktorý nastane v budúcnosti v súvislosti so zmenou klímy, uvádza na svojej internetovej stránke britská stanica BBC.

Mladí tučniaci sa pravdepodobne utopili alebo zmrzli koncom minulého roka na západe Antarktídy. Očakáva sa, že do konca tohto storočia vymizne viac ako 90 percent kolónií tučniakov cisárskych, pretože kvôli čoraz vyšším teplotám bude pri Antarktíde čoraz menej morského ľadu.

"Rozmnožovací cyklus tučniakov cisárskych závisí od ľadu v mori, ide o stabilnú plochu, ktorú používajú na odchov mladých. Ale ak ľad nebude dostatočne rozsiahly alebo sa bude rýchlejšie rozpadať, budú mať tieto vtáky problém," povedal BBC Peter Fretwell z BAS. "Nádej existuje: môžeme obmedziť emisie oxidu uhličitého, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie. Ak to neurobíme, privedieme tieto krásne vtáky na pokraj vyhynutia, "dodal.

Vedci pozorovali päť kolónií tučniakov v oblasti Bellingshausenovho mora. Pomocou satelitov mohli na základe ich exkrementov, ktoré po nich zostali na bielom ľade v mori, vysledovať ich aktivitu. Hnedé škvrny sú viditeľné z vesmíru.

Dospelé tučniaky cisárske sa na morský ľad vydávajú približne v marci, keď sa na južnej pologuli blíži zima. Vtedy sa odohráva ich dvorenie a párenie; vtáky na ľade znesú vajcia, sedia na nich, kým sa mláďatá nevyliahnu, a v nasledujúcich mesiacoch ich kŕmia.

To sa deje dovtedy, kým sú mladí tučniaci schopní žiť samostatne, zvyčajne v decembri alebo v januári. Avšak vedci vypozorovali, že morský ľad sa pod mladými tučniakmi rozlámal už v novembri, teda ešte v čase, keď tisíckam mladých jedincov nenarástlo perie, ktoré im umožňuje plávať v oceáne. Štyri z piatich kolónií nemali žiadne prírastky.

Morského ľadu okolo Antarktídy v posledných rokoch rýchlo ubúda, najhoršia situácia bola v antarktickom lete 2021/2022 a 2022/2023, keď ľadová pokrývka z Bellingshausenovho mora prakticky zmizla.

Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) v súčasnosti tučniaky cisárske označuje za "takmer ohrozený" druh. Objavujú sa návrhy, aby boli zaradení medzi "zraniteľné" druhy kvôli tomu, že ich životné podmienky sú ohrozené zmenou klímy.

01 - Modified: 2023-10-03 14:49:00 - Feat.: - Title: Tento rok bude najhorúcejší v dejinách ľudstva, september lámal rekordy v Japonsku aj Európe 02 - Modified: 2023-09-30 08:30:00 - Feat.: - Title: Zelené videohry. Ako virtuálny svet môže pomôcť uzdraviť ten skutočný 03 - Modified: 2023-09-28 11:00:00 - Feat.: - Title: Antarktída kvitne. Vysoké teploty extrémne rýchlo roztápajú zamrznutú krajinu 04 - Modified: 2023-09-26 16:00:00 - Feat.: - Title: Švédsko otočilo, zvýši objem emisií. Protestujúcu Gretu Thunbergovú vláda nepočúva 05 - Modified: 2023-09-25 21:32:27 - Feat.: - Title: Tisíce ľudí ťažia v Amazónii nelegálne zlato, armáda ich vyháňa a zatýka
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
03. október 2023 17:41