Môžete sa na ňu pozerať akokoľvek dlho, i tak vám vždy príde na um replika zo známeho vtipu: „Také zviera aj tak neexistuje!“ Osem ramien vyrastajúcich z hlavy, zobák namiesto úst či najväčšie (farboslepé) oči na Zemi sú však nič oproti menej viditeľným chobotničím rysom, ktoré v posledných rokoch šokujú vedcov a následne celý svet.
Nehovoriac o tom, že čo osmonoh, to pravdepodobne osobitá schopnosť. Aktuálne je známych okolo tristo druhov – a o väčšine z nich nevieme takmer nič.
„Tie, o ktorých niečo vieme, žijú v maximálnej hĺbke asi desať metrov,“ hovorí pre portál Live Science Jennifer Mather, expertka na správanie chobotníc z University of Lethbridge v Kanade.
A, áno, nemýlite sa, väčšina hlavonožcov býva omnoho, omnoho hlbšie. Ak sa toto leto chystáte k moru – alebo ste pri ňom už boli – azda vo vás náš článok prehĺbi údiv a radosť z existencie tvora, ktorý v každom jednom pláva spolu s vami.
Ušľachtilí kanibali
K stretnutiu s chobotnicou však nemusí nutne dôjsť len vo vode (či v reštaurácii). Hoci suchozemská prechádzka zrejme nepatrí k jej dobrovoľným akciám, ak nepresiahne desať-pätnásť minút a úbohý mäkký tvor počas nej nevyschne, bude mať pravdepodobne šťastný koniec....
Zostáva vám 85% na dočítanie.