Na nedatovanej snímke tmavé obrysy údajne lochnesskej príšery v Škótsku. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Niekoľko podvodných zvukov, veľa radosti. Vo veľkom sa pátralo po lochnesske

28.08.2023, 16:04
Autor:
HNHN
  • Grandiózna akcia, najväčšia za päťdesiat rokov a s najmodernejšou technikou, bola pre účastníkov veľkým zážitkom.
  • Pri pátraní po lochnesskej príšere zdieľali radosť, fantáziu, mýtus. Aj humor.
  • A iste si ako vždy zachovali nádej, že lochneska možno predsa len existuje.

Rozsiahle pátracie akcie organizované Loch Ness Centre a nezávislým výskumným tímom Loch Ness Exploration sa v sobotu 26. augusta a nedeľu 27. augusta zúčastnilo vyše dvesto dobrovoľníkov, ktorí prepadli magnetizmu mýtu o lochnesskej príšere a ktorí chceli jej existenciu vyvrátiť alebo dokázať za použitia najpokročilejších technológií, vrátane tých, ktoré sa doteraz nepoužili ani vo vyhlásenom škótskom jazere, ani v iných sladkovodných lokalitách, píše iDnes.cz.

image

Lochnesská príšera: Neexistujúce zviera zarobí na turistoch desiatky miliónov ročne

Humor, nadhľad a zvuky

Pátranie komplikovalo počasie, podľa príspevkov vo facebookovej skupine Loch Ness Exploration to však niesli milovníci Nessie s humorom.

Zážitok, nadšenie zo spoločného úsilia to nemohlo pokaziť. Účastníci a účastníčky akcie sa vzájomne vyzývali, aby publikovali fotky, ako v daždi okolo brehov a na lodiach sústredne pátrajú, v pláštenkách a pod dáždnikmi, ale plní entuziazmu.

Nielen to, z času na čas hlásili oznámenie typu „niečo som videl, je to na ľavej strane snímky“, „otázka pre vás: ukazujú tieto dve fotky rovnakú vec?“, „nejasný objekt v diaľke“.

K jazeru sa však zišli nadšenci, nie blázni, v hodnoteniach tak víťazila obozretnosť a skepsa. Istotou sa pýšili iba spokojné reporty o tom, ako si pátrači chvíle pri jazere Loch Ness užili: „Mali sme dosť šťastia, aby sme sa zjedli svoje fish&chips a porozprávali sa s kačicami na brehu.“ Účastníci a účastníčky sadli skôr na humor: „Ideme domov, možno nás Nessie bude nasledovať.

Starostliví, sústredení, usilovní. Pre mnohých pátračov bola akcia splneným snom. Pán Michael Holian k nim patril. Alan McKenna. Práve on bol mozgom aj rukami pátracej akcie.

Alan McKenna pred hotelom Drumnadrochit. Práve tu ohlásila v roku 1933 slečna Aldie MacK...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-24 05:52:14 - Feat.: 0 - Title: Lochnesská príšera: Neexistujúce zviera zarobí na turistoch desiatky miliónov ročne
01 - Modified: 2023-09-02 13:00:00 - Feat.: - Title: V minulosti verili, že ženy sú čarodejnice spojené s diablom. Obvinené mučili, mohli za to náboženské stereotypy 02 - Modified: 2023-08-27 17:30:01 - Feat.: - Title: K škótskemu jazeru prišli stovky ľudí, pátrali po legendárnej príšere 03 - Modified: 2023-08-23 08:10:00 - Feat.: - Title: Bairda pre jeho kuriózne nápady považovali za blázna, neverili mu, ani keď prišiel s vynálezom televízie 04 - Modified: 2023-08-22 12:03:20 - Feat.: - Title: Psy sa z nevysvetliteľných dôvodov hádžu do priepasti a umierajú. Záhadu mosta psích samovrážd doteraz nevysvetlili 05 - Modified: 2023-08-05 18:55:58 - Feat.: - Title: Centrum na jazere Loch Ness chystá veľké pátranie po slávnej línii
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
02. september 2023 16:30