StoryEditor

Lochnesská príšera: Neexistujúce zviera zarobí na turistoch desiatky miliónov ročne

24.05.2022, 00:00
  • Tunajšia trochu chladnejšia klíma má rozhodne svoje čaro a početné zrúcaniny hradov rozprávajú o bohatej histórii.
  • Ako by to však Škótom nestačilo, pridali si ešte ďalší magnet na turistov.
  • V naozajstnom ľadovcovom jazere Loch Ness má žiť vodná príšera
  • Legenda ich pritom nestála nič. Ale zarába neuveriteľne.

Ponuro lákavý Edinburgh, nedobytný Stirling, pamiatky mesta Glasgow, Inverness, svojrázne čaro Škótskej vysočiny, golf a ochutnávka whisky, obrí viadukt Glenfinnan, výstup na Ben Nevis - to sú lákadlá, ktoré nechýbajú v žiadnom zozname toho, čo by ste mali v Škótsku vidieť a zažiť. A žiadny bedeker nezabudne spomenúť ešte jednu populárnu destináciu – jazero Loch Ness.

Toto rozlohou druhé najväčšie sladkovodné jazero Škótska má určite svoju osobitú krásu. Ale ak by ste si mali vybrať medzi ním a zhruba 30-tisícmi ďalších, objavíte aj krajšie. Napriek tomu práve k brehom jazera Loch Ness zamieri každú priemernú sezónu 1,5 milióna zahraničných turistov.

Len pre porovnanie: do oveľa lepšie dostupného zámku v Edinburghu, ktorý ponúka priehrštie pamiatok a história sa tu ozýva z každého zákutia, zavíta každý rok „len“ 2,2 milióna ľudí. Nie je to malé číslo, ale v porovnaní s jazerom, stratenom kdesi v pustatinách vysočiny, je to predsa len trochu nepomer.

image

Legendárny pilot Charles Lindbergh: Jeho sláva bola predohrou neskoršej tragédie

A znovu: Loch Ness so svojimi 37 kilometrami štvorcovými nie je ani najväčšie škótske jazero. Tým je Loch Lomond s 56 štvorcovými kilometrami. Dokonca nie je ani najhlbšie, prvé miesto v tomto smere obsadil totiž s 230 metrami Loch Morar. Nie je fotogenické ako Loch Shiel.

Pozrite si video, v ktorom mal fotograf zachytiť bájneho tvora: 

A nemá takú čistú vodu ako Loch Maree. Čím je teda jazero Loch Ness také unikátne, že z 3,58 miliónov zahraničných turistov, ktorí do Škótska zavítajú, sa skoro každý druhý vydá práve sem? Áno, odpoveď sa dá predpokladať. Všetok ten humbuk je kvôli lochneskej príšere.

Príšera, ktorá dostala Škótsko do sveta

Záhadný tvor sa familiárne prezýva Nessie. Toto kryptozoologické zjavenie je pre mnohých nadšencov živou fosíliou prehistorického jaštera, možno plesiosaura. Prvýkrát ho mdlo spomínajú kresťanské misionárske legendy zo 6. storočia, potom si naň celégenerácie nikto z miestnych nespomenul.

Teda až do roku 1933, keď históriu lochneskej príšery oprášil Rupert Gould, poručík z Kráľovského námorníctva na dôchodku. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-05-11 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Emirát plný adrenalínu a perál: Vyšiel z tieňa známejších bratov a uchvátil svet
01 - Modified: 2023-12-06 12:47:09 - Feat.: - Title: Chcel si sa previezť ikonickou trasou Rokfortským expresom? Máme zlú správu, známa trasa je ohrozená 02 - Modified: 2023-12-06 11:42:19 - Feat.: - Title: Po tomto si už kávu na palube lietadla nevypýtaš. Stevard odhalil nechutný dôvod, prečo si ju počas letu neobjednávaj 03 - Modified: 2023-12-07 09:07:14 - Feat.: - Title: Rozmýšľaš, že utečieš pred snehom do tepla? Cestokino prinieslo užitočné informácie o Zanzibare a Tanzánii 04 - Modified: 2023-12-08 07:00:00 - Feat.: - Title: Pozreli sme sa na Slovensko z opačnej strany. Čo odporúčajú v našej krajine navštíviť zahraniční cestovatelia? 05 - Modified: 2023-12-06 07:32:12 - Feat.: - Title: Miesta plné krutosti, neľudského zaobchádzania a mučenia: Hrôzu naháňa fara aj nemocnica
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
10. december 2023 11:02