Zneužívanie alkoholu, nižší socioekonomický status, osamelosť či sluchové postihnutie patrí medzi 15 faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko skorého nástupu demencie. Informoval o tom dnes denník The Guardian s odkazom na štúdiu, podľa ktorej medzi rizikové faktory patrí aj nižšie vzdelanie, nedostatok vitamínu D alebo depresia.
Predpokladá sa, že demencia v mladom veku je primárne podmienená génom ApoE4 pričom ďalšie príčinné faktory boli skúmané len málo.
Príčina nie je len genetika
"To mení naše chápanie demencie so skorým nástupom, spochybňuje predstavu, že jedinou príčinou tohto ochorenia je genetika, a zdôrazňuje, že dôležitý môže byť celý rad rizikových faktorov," uviedla hlavná autorka štúdie Stevie Hendriksová.
Analýza zistila mnoho podobností medzi rizikom neskorej a skorej demencie, ako je zneužívanie alkoholu, cukrovka, depresia, srdcové ochorenia a mŕtvice, ktoré sú spojené s vysokým krvným tlakom.
Vyššia hladina C-reaktívneho proteínu, ktorý indikuje infekciu alebo zápal v tele, bola tiež spojená s vyšším rizikom včasnej demencie, ale iba u žien, zistila štúdia.
Ďalším faktorom bola ortostatická hypotenzia, čo je stav, pri ktorom dochádza k závratom v dôsledku poklesu krvného tlaku, keď človek stojí. "Riziká však boli stále veľmi malé a u väčšiny osôb s ortostatickou hypotenziou alebo depresiou sa demencia mladého veku nevyvinie," uviedla Hendriksová.
Diabetes hral úlohu, ktorá sa líšila podľa pohlavia pri narodení: Štúdia zistila, že u mužov s cukrovkou bolo riziko vyššie ako u mužov bez cukrovky, ale u žien nebola súvislosť s cukrovkou zistená.
Zníženie rizika
Hendriksová uviedla, že existuje množstvo opatrení, ktoré môžu ľudia prijať, aby znížili riziko včasnej demencie, vrátane nefajčenia a dodržiavania zdravej stravy.
"Buďte zvedaví: učte sa novým veciam, venujte sa koníčkom, zostaňte angažovaní a spoločensky aktívni tým, že budete navštevovať priateľov a rodiny alebo chodiť na spoločenské stretnutia," povedala portálu CNN Hendriksová.
„Pravidelne cvičte: hýbte sa, fungujú všetky úrovne cvičenia, od chôdze až po intenzívne cvičenie, nájdite si niečo, čo vám vyhovuje. Pravidelne navštevujte svojho lekára a poznajte svoje čísla – pýtajte sa na hladinu vitamínu D, sledujte cieľové hodnoty krvného tlaku, výsledky cholesterolu a hodnoty cukru v krvi. Nechajte si skontrolovať sluch a v prípade potreby si kúpte načúvací prístroj," dodala.
Takmer štyri milióny ľudí na celom svete pociťujú príznaky demencie pred dosiahnutím 65 rokov, pričom 370-tisíc ľudí je každoročne novo diagnostikovaných.
Štúdia skúmala 350-tisíc osôb mladších ako 65 rokov zaradených do projektu britskej Biobanky, čo je on-line databáza záznamov o zdraví a životnom štýle viac ako pol milióna Britov.