Takmer štvrtine živočíchov žijúcich v sladkej vode hrozí vyhnutie, varuje nová štúdia, ktorú v stredu zverejnili v časopise Nature a všimla si ju aj agentúra AP.
Vedci skúmali približne 23-tisíc druhov vážok, rýb, krabov a iných živočíchov, ktoré sú závislé výlučne od sladkovodných ekosystémov vrátane riek, jazier, rybníkov, potokov, močiarov a mokradí. Podľa zoologičky Catherine Sayerovej tieto sladkovodné biotopy pokrývajú menej než jedno percento povrchu planéty, ale žije v nich desať percent živočíšnych druhov.
Štúdia zistila, že približne 24 percentám zo skúmaných druhov hrozí vyhynutie v dôsledku množiacich sa nástrah ako znečistenie, priehrady, odčerpávanie vody, poľnohospodárstvo, invazívne druhy, zmeny klímy a iné. Sayerová tvrdí, že väčšinu druhov neohrozuje iba jedna, ale viacero hrozieb súčasne.
Nový výskum je podľa AP prvým, ktorý analyzoval riziko pre sladkovodné druhy z globálneho hľadiska. Predošlé štúdie sa zameriavali na suchozemské živočíchy vrátane cicavcov, vtákov a plazov.
Ekológ z Dukeovej univerzity v USA Stuart Pimm upozornil, že na takmer každej veľkej rieke v Severnej Amerike a Európe je viacero priehrad, čo ohrozuje sladkovodné živočíšne druhy.
"Obrovské rieky ako Amazonka sa môžu zdať mohutné, ale toto sladkovodné prostredie je zároveň veľmi krehké," objasnila spoluautorka novej štúdie a biologička z Federálnej univerzity štátu Ceará v Brazílii Patricia Charvetová.
Zároveň upozornila, že rozsiahly ekosystém Amazonky je okrem iného ohrozený odlesňovaním, lesnými požiarmi a nelegálnou ťažbou zlata. Popol, ktorý vzniká pri nezákonnom vypaľovaní porastov, rieku výrazne znečisťuje. Zlatokopi bez licencií zas do vody vypúšťajú ortuť.
Do riek a mokradí sa podľa Charvetovej dostávajú rôzne splodiny z okolia. "Ak sa stane niečo naozaj zlé, napríklad dôjde k úniku kyseliny alebo ropy, môže to ohroziť celý druh," varovala.