Ak človek tvrdí, že nemá rád ryby, zvyčajne je za tým skôr negatívna chuťová skúsenosť s dvomi - tromi druhmi. Ak by ešte chvíľu vytrval v experimentovaní, takmer s istotou by narazil na taký (či možno len inú úpravu už dobre známeho), ktorý by ho zaujal, ba dokonca aj nadchol. Otázka znie: prečo by to robil? Nejde o potravinu lacnú, ani takpovediac „nízkoprahovú“: takú metódu správneho vykostenia málokto zvládne na prvý raz.
Odpoveď je jednoduchá. Azda máloktorú látku potrebuje človek 21. storočia viac, než práve tú, ktorá je najbohatšie zastúpená práve v rybách. Áno, reč je o omega-3 mastných kyselinách.
Tuk pre srdce a mozog
Zdravotnícke organizácie navrhujú ich denný príjem v rozmedzí od 250 až 500 miligramov. V prípade, že trpíte srdcovými chorobami, je vhodné ho podľa odborníkov dva až štyrikrát zvýšiť. Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si naše telo prakticky nedokáže samo vytvoriť a získava ich takmer výlučne z externých zdrojov, však chránia pred oveľa širším spektrom chorôb, než sú len tie kardiovaskulárne. (Hoci, ako dobre vieme, práve tie Slovákov najviac pripravujú o život v zdraví i život samotný.)
Nutričná terapeutka a klinická antropologička Jitka Tomešová ich považuje za kľúčovú výživu aj pre náš mozog. „Vypichla by som dve zásadné veci: pitný režim a omega-3 mastné kyseliny,“ reaguje v rozhovore pre časopis Téma.
„Tie sú v rybom tuku, spolu s vitamínom D a E, ktorý je zároveň dôležitý antioxidant. Musíme si totiž uvedomiť, že mozog je zhruba zo šesťdesiatich percent tuk a my ho potrebujeme doplňovať, chrániť a živiť.“ Prevažne z tukov je tvorená napríklad myelínová pošva, teda ochranný obal neurónov.
A z nich pätnásť percent tvoria DHA a EPA – teda kyselina eikosapentaénová a kyselina dokosahexaenová, ktoré sa nachádzajú práve v rybách. (Rastlinné zdroje omega-3 mastných kyselín obsahujú len ALA, teda kyselinu alfa-linolénovú, ktorú telo až následne premieňa na EPA a potom DHA. Inými slovami, z rýb čerpáme výživu bezprostrednejšie.)
„Telo si tieto esenciálne mastné kyseliny dokáže vyrobiť len v jednotkách percent, niektoré zdroje uvádzajú jedno až dve percentá, iné až štyri percentá, ale ani to by nám nestačilo. Preto je potrebné doplňovať ich zo stravy. Lenže u nás ryby nie sú populárne. Nieto tie tučné.
Zostáva vám 65% na dočítanie.