Adam Kovalčík. FOTO: FB/Gymnázium Nové Zámky
StoryEditor

Slovák získal cenu na vedeckej súťaži stredoškolákov v USA. Vyvinul liek, ktorý dokáže kontrolovať infekcie

17.05.2025, 19:09
Autor:
TASRTASR

Devätnásťročnému Adamovi Kovalčíkovi udelili cenu Georgea D. Yancopoulosa pre inovátora v hodnote 100-tisíc dolárov.

Slovenský stredoškolák Adam Kovalčík získal tento týždeň na celosvetovej projektovej súťaži stredoškolákov Regeneron ISEF 2025 hlavnú cenu za vývoj lieku, ktorý dokáže zastaviť kopírovanie génov vírusmi a kontrolovať infekcie. Informoval o tom koordinátor projektov Asociácie pre mládež, vedu a techniku Ján Nemec.

Do 75. ročníka súťaže Medzinárodného vedeckého a technického veľtrhu, ktorá sa konala 10. – 16. mája v meste Columbus v americkom štáte Ohio, sa zapojilo takmer 1700 mladých vedcov z viac ako 60 krajín sveta.

image

Udržiavajú krížovky bystrý mozog? Nová štúdia ukazuje, ako to naozaj je

Devätnásťročnému Adamovi Kovalčíkovi udelili cenu Georgea D. Yancopoulosa pre inovátora v hodnote 100-tisíc dolárov, uviedli v tlačovej správe organizátori, ktorí podujatie označili za najväčšiu svetovú predvysokoškolskú vedeckú a inžiniersku súťaž.

Kovalčík postúpil na svetovú „olympiádu“ do USA z Festivalu vedy a techniky AMAVET 2024, pripomenul Nemec. Vo svojej kategórii Chémia získal slovenský študent aj špeciálne ceny – 2. miesto Americkej chemickej spoločnosti a 1. miesto Asociácie pre liekové, chemické a súvisiace technológie.

Slovenskú republiku reprezentovala aj Anna Podmanická, ktorá v kategórii Environmentálne inžinierstvo získala s projektom novej stratégie čistenia odpadových vôd 1. miesto v špeciálnej Cene Nadácie kráľa Abdalazíza a jeho spoločníkov pre nadanie a tvorivosť a 4. miesto v hlavnej cene v kategórii Environmentálne inžinierstvo.

Predstavitelia občianskeho združenia AMAVET vyjadrili radosť z takýchto úspechov pri zviditeľňovaní mladých slovenských talentov.

„Nie je jednoduché zháňať financie pre mladé vedecké talenty, ale keď vidíte, ako sa vedia presadiť vo veľkej svetovej konkurencii, tak sa ráno zobudíte a pracujete na tom opäť a opäť. Takto sme otvorili dvere za 35 rokov veľmi veľa talentovaným mladým ľuďom,“ povedala riaditeľka AMAVET Gabriela Kukolová.

01 - Modified: 2025-04-13 22:11:12 - Feat.: 1 - Title: Školy čelia rastúcim nákladom na učebnice. Na pomôcky bude potrebná minimálne dvojnásobná suma 02 - Modified: 2025-03-25 19:00:00 - Feat.: 1 - Title: Ivan Štefunko: Strácame najlepších a vláda sa z ich problémov vysmieva (komentár) 03 - Modified: 2025-03-11 16:20:00 - Feat.: 1 - Title: Maturity 2025: Pri slohu museli študenti dodržať dve kľúčové pravidlá. Taliančinu si vybral len jeden žiak
01 - Modified: 2025-06-22 14:36:03 - Feat.: - Title: USA nie sú vo vojne s Iránom, ale s jeho jadrovým programom, tvrdí Vance 02 - Modified: 2025-06-22 13:12:00 - Feat.: - Title: Líder bieloruskej opozície vyzval Trumpa, aby pomohol oslobodiť politických väzňov v Bielorusku 03 - Modified: 2025-06-22 12:18:00 - Feat.: - Title: Švajčiarsko po útokoch USA na ciele v Iráne vyzvalo na návrat k diplomacii 04 - Modified: 2025-06-22 12:02:00 - Feat.: - Title: Rusko a Čína odsúdili údery USA na Irán, spolu s Tureckom hovoria o eskalácii 05 - Modified: 2025-06-22 11:21:00 - Feat.: - Title: Colný spor s USA stojí Nemecko milióny eur denne, uviedla ministerka hospodárstva Reichelová
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. jún 2025 19:35