StoryEditor

Ľudstvo taký vzduch ešte nedýchalo, množstvo oxidu uhličitého je na historickom maxime

17.05.2019, 06:48
Autor:
sansan
„Takúto planétu nepoznáme.“ To bola reakcia meteorológa Erica Holthausa na správu, že koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére dosiahla výšky, ktoré tu neboli počas celej ľudskej existencie.

Podľa najnovších údajov observatória na havajskej sopke Mauna Loa je teraz koncentrácia CO2 v atmosfére vyše 415 ppm (počet cm3 CO2 v m3 vzduchu), teda oveľa vyššia ako v ktoromkoľvek okamihu za posledných 800-tisíc rokov, pred vývojom homo sapiens. Eric Holthaus si všimol nový vrchol cez víkend v Scrippsovom oceánografickom inštitúte, ktorý meria denné hladiny CO2 od roku 1958. V posledných desaťročiach sa robia súvislé merania na viacerých observatóriách na celej Zemi, aj v Antarktíde.

„Toto je prvýkrát v ľudskej histórii, čo má atmosféra našej planéty viac ako 415 ppm CO2. Nielen v zaznamenanej histórii, nielen od vynájdenia poľnohospodárstva pred 10-tisíc rokmi. Odkedy existovali moderní ľudia pred miliónmi rokov,“ povedal Holthaus v tweete. Klimatológ Milan Lapin pre HN Science uviedol, že pred rokom to bol v priemere...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
26. máj 2022 15:57