Kým nebudeme mať tieto technológie, kľúčovú úlohu v prevencii klimatických zmien bude hrať naše správanie, píše pre Lidovky.cz slovenský počítačový vedec Martin Spano.
Keď som bol malý chlapec, vážne som ochorel. Môj imunitný systém nefungoval, ako mal. Po stretnutí s inými deťmi sa mi urobilo zle, a preto som musel žiť v izolácii. Moji milujúci rodičia sa mi snažili zo všetkých síl pomôcť a navštívili sme veľa lekárov. Tí mi predpísali silné lieky, po ktorých som stratil všetku energiu a chuť do života.
Situácia sa zdala zúfalá a náš rodinný priateľ navrhol pobyt v prírode. Niekoľkokrát som navštívil liečebný ústav na horách, kde som dýchal čerstvý vzduch, a často som sa pohyboval medzi zelenými stromami a divokými prúdy riek. Celú moju rodinu prekvapilo, že ma tento pobyt v prírode po čase úplne vyliečil.
Pred niekoľkými rokmi som si opäť siahol na dno svojich síl. Dostal som hrozný syndróm vyhorenia. Nadmerné pracovné zaťaženie sa spojilo s nezdravým životným štýlom a disharmóniou v osobnom živote. Znova som sa cítil veľmi zle a moja váha výrazne poklesla. Izoloval som sa a moje vyhliadky nevyzerali ružovo.
Našťastie som si spomenul, čo mi v minulosti pomohlo, a znovu som začal viac času tráviť v prírode.
Stal som sa vášnivým turistom. Chodil som každý deň po práci a každý víkend do prírody. Táto neobvyklá liečba postupne vyriešila všetky moje problémy.
Len iné paradigma
Príroda mi dvakrát zachránila život. Teraz by som jej chcel maximálne pomôcť, pretože našu pomoc potrebuje. Som počítačový vedec a špecializujem sa na umelú inteligenciu, skrátene AI z anglického Artificial Intelligence. Možno si myslíte, že doma vytváram Terminátora, ale AI je len iné paradigma, ako programovať počítače.
Namiesto ich poučova...
Zostáva vám 85% na dočítanie.