Doktorka Maria Neira zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre BBC News povedala, že krajiny s vysokou úrovňou znečistenia ovzdušia, mnoho v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii, by mali zvýšiť svoje prípravy.
U ľudí v krajinách s vysokou úrovňou znečisteného ovzdušia, ktorí majú ochorenia súvisiace so znečistením, sa vyvinul závažný priebeh COVID-19. Zdravotnícki odborníci však tvrdia, že je ešte príliš skoro na to, aby sa dokázala priama súvislosť.
„Na základe našej databázy urobíme mapu najviac znečistených miest, aby mohli vnútroštátne orgány v týchto regiónoch podľa toho pripraviť svoj plán reakcie na epidémiu,“ uviedla Neira.
O 15 percent vyššia úmrtnosť
Americká štúdia naznačuje, že miera úmrtnosti na COVID-19 bola asi o 15 percent vyššia v oblastiach s dokonca aj malým zvýšením úrovne znečistenia jemnými prachovými časticami zaznamenaných v rokoch pred pandémiou.
„Vzorce úmrtnosti na COVID-19 vo všeobecnosti napodobňujú vzorce v oblastiach s vysokou hustotou obyvateľstva aj oblastiach s vysokým obsahom častíc PM2,5,“ uvádza sa v správe Harvardskej univerzity. Tieto častice boli predtým spojené so zdravotnými problémami vrátane infekcií dýchacích ciest a rakoviny pľúc.
Harvardská štúdia ešte nebola podrobená recenznému hodnoteniu, ale podľa epidemiologičky Annette Petersovej z Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mníchove sú jej zistenia v súlade s predchádzajúcimi správami o hospitalizácii a úmrtnosti na zápal pľúc.
„Je to jedna z prvých štúdií, ktorá zdôvodňuje naše podozrenie a hypotézu, že závažnosť infekcie COVID-19 môže byť zvýšená znečistením vzduchu,“ uviedla.
Ďalší faktor v severnom Taliansku
Ďalšia štúdia na univerzite v Siene v Taliansku a na univerzite Arhus v Dánsku naznačuje možné spojenie medzi vysokou úrovňou znečistenia ovzdušia a úmrtiami na COVID-19 v severnom Taliansku.
Regióny Lombardia a Emilia Romagna mali úmrtnosť asi 12 percent v porovnaní so 4,5 percenta vo zvyšku Talianska.
„Vysoká úroveň znečistenia v severnom Taliansku by sa mala považovať za ďalší faktor vysokej úrovne letality, ktorá sa zaznamenala v tejto oblasti,“ uvádza štúdia uverejnená v Science Direct.
Zohľadniť by sa malo aj obyvateľstvo, vek, rôzne systémy zdravotníctva a rozdiely v politikách prevencie v jednotlivých regiónoch.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19