StoryEditor

Solárne panely a ukladanie uhlíka, inak má ľudstvo posledných 1000 dní, hovorí OSN

06.04.2022, 15:15
Včera bolo neskoro. Klimatická zmena postupuje rýchlejšie, než vedci predpokladali. O ničivých dopadoch už niet pochýb. Emisie skleníkových plynov však stále rastú, je preto potrebné siahnuť okamžite k ráznym zmenám takmer vo všetkých oblastiach. Tretia časť Šiestej správy Panelu pre zmeny klímy (IPCC) pri OSN prináša recept, ako na to.

O akých zmenách IPCC hovorí? Je potrebné prestať vypúšťať skleníkové plyny v takej miere, aby sme neprekročili hranicu oteplenia o 1,5 stupňa Celzia, k čomu sa štáty zaviazali v rámci Parížskej dohody.

Jediná cesta, ako cieľ dosiahnuť, je znížiť globálne emisie do konca dekády takmer o polovicu. Strmý pokles emisií musí začať najneskôr do roku 2025. Na zásadné zmeny tak zostávajú tri roky.

Zelená transformácia sa má podľa IPCC týkať všetkých ekonomických a spoločenských oblastí vrátane energetiky, poľnohospodárstva, dopravy, priemyslu, bývania či stravovania. Postupy, ako transformáciu vykonať v jednotlivých sektoroch, report podrobne popisuje na takmer tritisíc stranách. Prehľadnú analýzu spracoval napríklad server Carbor Brief.

Robiť to, čo robíme doteraz, nestačí. Správa popisuje, čo môžeme robiť inak a lepšie,“ zhŕňa analytička Kateřina Davidová z mimovládnej organizácie Centrum pre dopravu a energetiku.

Hlavné oznámenie správy je zrejmé. Fosílne palivá musia urýchlene skončiť. IPCC uvádza, že s cieľmi Parížskej dohody nie je zlučiteľný ďalší rozvoj fosílnej infraštruktúry. Žiadne ďalšie fosílne projekty by sa preto nemali financovať, naopak je...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 13:23