Topenie ľadovcov vtedy vyvolalo vzostup hladiny svetových morí a oceánov, ktorý sa v roku 1150 zastavil dvadsať centimetrov nad dnešnou úrovňou.
Od roku 1300 do roku 1850 zavládla malá doba ľadová, kedy teploty naopak citeľne poklesli. Nárast ľadovcov odčerpal zo svetových morí toľko vody, že okolo roku 1750 ležala ich hladina o dvadsaťpäť centimetrov nižšie ako dnes.
Ľudia utekali pred hladom a nájazdníkmi
Archeológ Harvey Weiss z Yaleovej univerzity považuje za jednu z najdramatickejších kapitol histórie ľudstva obdobie od roku 2200 pred n. l. do roku 1900 pred n.
Akkaďania ovládli v roku 2334 pred n. l. územie okolo riek Eufratu a Tigridu, keď ich kráľ Sargon zjednotil pod svojou vládou jednotlivé sumerské mestské štáty. Vznikla tak vôbec prvá veľká ríša v histórii ľudstva.
Na západe zasahovala až do dnešnej Sýrie, na východe končilo územie podmanené Akkaďanmi pri pohorí Zagros. Okolo roku 2200 pred n. l. ju zrazila do kolien prírodná pohroma.
Vrstvy naviateho prachu jasne dokazujú nástup sucha, ktoré zovrelo krajinu na dlhé desaťročia a premenilo pôdu na mŕtvu hmotu. Nestrádala len vegetácia vrátane plodín pestovaných na akkadských poliach. Ťažko sa žilo aj ľuďom.
Sucho uviedlo do pohybu pastierske kmene Amoritov, ktoré sa začali tlačiť na akkadské územie. Dobové záznamy z mesta Ur ich opisujú ako „ľud s beštiálnym inštinktom pre pustošenie, ktorý nepozná obilie“.
Pred inváziou Amoritov nezachránil Akkaďanov ani sto osemdesiat kilometrov dlhý obranný múr. Ľudia utekali pred hladom a nájazdníkmi, opúšťali výstavné mestá a okolo roku 2150 pred n. l. už bola akkadská ríša minulosťou.
Potomkovia divokých amoritských pastierov vytvorili na troskách akkadskej ríše svoje vlastné babylonské impérium a dali svetu také osobnosti, ako bol slávny kráľ a zákonodarca Chammurapi.
„Morské národy“
Preukázať, že k zániku civilizácie významnou mierou prispelo veľké sucho alebo iná klimatická zmena, nie je jednoduché. Komplikácie sprevádzajú ako presné datovanie klimatickej krízy, tak aj spoľahlivé určenie počasia, aké v dávnej minulosti vládlo. Vedci vychádzajú napríklad z analýz peľových zŕn uviaznutých vo vrstvách star...
Zostáva vám 85% na dočítanie.