Topiaci sa ľad v jazere Oskjuvatn v kaldere Askja na Islande. FOTO: Reuters/Copernicus Sentinel-2 Satellite
StoryEditor

Európa zažíva druhú najteplejšiu zimu v histórii meraní, uviedol Copernicus. Ľad sa roztápa

08.03.2023, 17:51
Autor:
ČTKČTK

Služba, ktorá využíva vysoký počet nameraných údajov zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, oznámila, že tohtoročný február bol piatym najteplejším na svete v histórii meraní.

Európa v súčasnosti zažíva druhú najteplejšiu zimu v histórii meraní. Oznámila to dnes vo svojej správe agentúra Európskej únie pre monitorovanie atmosféry a klimatických zmien Copernicus. Najnižšie februárové hodnoty navyše dosiahol rozsah antarktického morského ľadu.

Služba, ktorá využíva vysoký počet nameraných údajov zo satelitov, lodí, lietadiel a meteorologických staníc po celom svete, oznámila, že tohtoročný február bol piatym najteplejším na svete v histórii meraní. Väčšina Európy zaznamenala nadpriemerné teploty vzduchu, najmä severné Nórsko a Švédsko a Svalbard. "Nadpriemerné teploty sa vyskytli na východe Spojených štátov, v severnom Rusku a v Pakistane a Indii," uviedol Copernicus.

image

Únia označila návrh Egypta na uzatvorenie dohody za neprijateľný. Tvrdí, že sa nesnaží znížiť emisie

Podpriemerné teploty boli naproti tomu zaznamenané na Pyrenejskom polostrove, v Turecku, na západe Spojených štátov, v Kanade, na severovýchode Ruska a v severnej Austrálii.

Rozloha morského ľadu v Antarktíde minulý mesiac dosiahla najnižšiu februárovú hodnotu v súbore satelitných dát, a to 34 percent pod priemerom. To je výrazne pod hodnotou predchádzajúceho rekordu z februára 2017.

V Arktíde bola rozloha morského ľadu štyri percentá pod priemerom, čo ju radí na druhú najnižšiu hodnotu za február v zázname satelitných dát, spoločne s februárom 2016 a 2017. Najviac podpriemerné koncentrácie morského ľadu v Arktíde boli v Barentsovom mori a v Svalbarde.

"Naše najnovšie údaje ukazujú, že antarktický morský ľad dosiahol najnižší rozsah za 45 rokov satelitných záznamov. Tento nízky stav morského ľadu môže mať významné dôsledky pre stabilitu antarktických ľadových šelfov a v konečnom dôsledku aj pre globálne zvyšovanie hladiny morí. Polárne ľadové čiapky sú citlivým indikátorom klimatickej krízy a je dôležité pozorne sledovať zmeny, ku ktorým tu dochádza, "uviedla zástupkyňa riaditeľa služby Únie Samantha Burgessová.

image

Globálne otepľovanie pomáha premeniť ľadové Švédsko na vinohradnícky raj

Služba Copernicus, ktorú z poverenia Európskej komisie prevádzkuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia, pravidelne vydáva mesačné klimatické bulletiny. V nich informuje o pozorovaných zmenách globálnej teploty vzduchu pri povrchu, pokrytí morí ľadom a hydrologických premenných. Všetky uvedené zistenia sú založené na počítačových analýzach.

V januári služba oznámila, že celoročný priemer európskych teplôt bol vlani druhý najvyšší v histórii záznamov a predčil ho len rok 2020. Vlaňajšie leto bolo v Európe doteraz najteplejšie a sprevádzali ho mimoriadne dlhé a intenzívne vlny horúčav na západe a severe kontinentu. V celosvetovom meradle sa rok 2022 zaradil na piate miesto.

Vo februári služba oznámila, že Európa tento rok zažila tretí najteplejší január v histórii meraní. Najnižšie januárové hodnoty navyše dosiahol aj rozsah antarktického morského ľadu.

01 - Modified: 2023-02-27 11:54:09 - Feat.: 1 - Title: Silné sneženie odrezalo Dalmáciu od zvyšku Chorvátska 02 - Modified: 2023-02-27 07:31:00 - Feat.: 1 - Title: Na horách platí druhý lavínový stupeň 03 - Modified: 2023-02-26 21:24:42 - Feat.: 1 - Title: Silné sneženie a vietor skomplikovali dopravu v balkánskych krajinách
01 - Modified: 2023-03-15 10:30:03 - Feat.: - Title: V Európe bolo vlani každé druhé nové auto SUV. Nezastaviteľný trend prináša problémy 02 - Modified: 2023-03-14 11:39:08 - Feat.: - Title: Krajiny, ktoré neexistujú. Mikroštáty na územiach nikoho či utopické spoločenstvá bez pravidiel 03 - Modified: 2023-03-13 14:40:00 - Feat.: - Title: Európske značky trápi pokles výroby i hrozba lacných čínskych áut. Sú čoraz kvalitnejšie 04 - Modified: 2023-03-11 17:28:58 - Feat.: - Title: Európu ovládlo aprílové počasie, v Španielsku čakajú letné teploty. Bratislavu zasiahol silný vietor 05 - Modified: 2023-03-02 16:32:35 - Feat.: - Title: Európskych výrobcov nahrádzajú čínske značky. V Rusku už tvoria tretinu nových áut
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
23. marec 2023 16:19