V názore naň je ľudstvo podivuhodné jednotné. Keď v 80. rokoch dali pokusným osobám vybrať si z predložených diapozitívov najsympatickejší typ životného prostredia, bez ohľadu na kultúru či vek všetci do jedného siahli po tom, ktorý zachytával prírodné prostredie.
Dodnes nie je úplne jasné prečo. Niektoré teórie tvrdia, že prírodné prostredie má ideálne estetické prvky, ďalšie zas vychádzajú z poznatku, že svojím komplexným usporiadaním zodpovedá potrebám človeka – nie je ani príliš veľa ani príliš málo komplexné. Prax je však úplne jednoznačná: bez prítomnosti zelene trpí naše zdravie, vzťahy aj intelekt.
Príroda a hra
„Nikto nevie, čo ho v lese čaká. Na cestu lesom sa nemožno nikdy dostatočne pripraviť, hoci chrámy outdoorového vybavenia hovoria o opaku. A do takej neistoty sa každému nechce. Kým sme, keď nás tŕnie, bodliaky a ihličie izolujú od kontextu spoločnosti, a čím je nám naše bezprostredné okolie?“ pýta sa sociologička Marta Martinová vo svojej eseji Lesné myslenie.
Tým, ktorí o prírode radi hovoria sladkým a sentimentálnym štýlom, môžu jej úvahy pripadať znepokojivé. V skutočnosti filozoficky opisujú, čo dokazujú aj tvrdé dáta.
Pobyt v prírod...
Zostáva vám 85% na dočítanie.