Dosah ľadovca zhruba pred 20-tisíc rokmi. Británia vtedy bola súčasťou pevniny a Doggerland bol zrejme nehostinnou tundrou. FOTO: Wikimedia
StoryEditor

Severné more ukrýva pravekú Atlantídu, zaplavila ju gigantická cunami

11.03.2024, 16:21
  • Severné more nepatrí medzi najprívetivejšie časti Európy: studená voda, navyše znečistená odpadkami a ropou.
  • Pritom ešte pred desiatimi tisíckami rokov sa tu nachádzala pevnina.
  • Tá umožnila pravekým cestovateľom putovať bez použitia lodí z európskej pevniny do dnešnej Veľkej Británie, prípadne cez Dánsko do Nórska.

Príbeh tejto dávno zmiznutej zeme začína zhruba 16-tisíc rokov pred naším letopočtom, teda v čase, keď začal ustupovať obrovský ľadovec, pokrývajúci severnú Európu, uvádza portál iDnes.cz.

Hladina mora bola vtedy o viac ako sto metrov nižšie, a Británia tak nebola ostrovom, ale vzdialeným neobývaným západným cípom Európy.

Medzi Britániou a zvyškom kontinentu sa nachádzala nehostinná tundra: tak totiž vtedy Doggerland zrejme vyzeral. Ale globálne otepľovanie spôsobilo ústup obrovského ľadovca i tundry a odkrytú, trochu plochú krajinu bez vyšších hôr zaplnila postupne bujná vegetácia.

S ňou...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = science/klima-a-fyzika, menuAlias = klima-a-fyzika, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
15. január 2026 06:47